Maloobchodní tržby v lednu vzrostly o 5,5 procenta, dařilo se také průmyslu

Maloobchodní tržby v lednu stouply meziročně o 5,5 procenta. Podle Českého statistického úřadu měly na jejich růst vliv všechny sortimenty mimo prodej automobilů, který se už do hlavního ukazatele nepočítá. Růst tržeb byl z toho důvodu chudší o statistiky z automobilového prodeje. Průmysl posílil o 2,9 procenta a zpomalil tak svůj lednový růst téměř o třetinu. Důvodem je nižší počet pracovních dní. 

Například prodej potravin v lednu meziročně stoupl o 4,8 procenta. Benzinové stanice zaznamenaly díky nižší ceně pohonných hmot růst prodeje dokonce o 6,7 procenta.

„Růst prodejů v maloobchodě jako celku byl citelně podpořen propadem cen pohonných hmot, který jednak povzbudil zájem o naplňování nádrží až po okraj a jednak ponechal v kapsách domácností prostředky na zvýšení útrat za jiné položky. K výraznému povzbuzení poptávky došlo také u zboží pro domácnosti, kde pomohly proti začátku loňska letošní větší slevy,“ řekl k údajům statistiků hlavní ekonom české pobočky UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Po očištění od vlivu pracovních dnů vzrostla v lednu průmyslová produkce meziročně o 5,5 procenta. Ve srovnání s prosincem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,4 procenta. Letošní leden měl tomu loňskému o jeden pracovní den méně.

Výroba aut, která v České republice tradičně táhne celý průmysl, vzrostla v lednu meziročně o 7,4 procenta. Produkce elektrických zařízení se zvýšila o 4,1 procenta, o pětinu vyšší byla výroba ostatních dopravních prostředků. Naopak těžba klesla o 4,1 procenta, zpracování dřeva a produkce dřevěných výrobků s výjimkou nábytku se snížilo o 7,9 procenta a výroba oděvů klesla dokonce o 17,1 procenta.

„Z pohledu příspěvku jednotlivých sektorů leden naznačuje, že růst produkce by měl být letos více vyvážený než v loňském roce. Loni totiž produkci jednoznačně dominovala výroba aut. Ta sice i letos poroste, nicméně nižším tempem než loni, už jen kvůli loňské vysoké základně,“ řekl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský a dodal, že odhaduje letošní růst průmyslové produkce v Česku na 3,5 procenta. 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Maloobchodní tržby v lednu vzrostly o 5,5 procenta, dařilo se také průmyslu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.