Majetkové škody v Česku loni stouply o více než 30 procent

Tuzemské pojišťovny v roce 2017 řešily téměř 28.000 pojistných událostí z pojištění majetku, což proti předloňskému roku představovalo nárůst o 31 procent. Toto výrazné zvýšení jde na vrub především škodám způsobeným vichřicemi. Vyplývá to z pravidelných statistik České asociace pojišťoven.

"Uplynulý rok byl z pohledu živelných katastrof příznivý, a to až do příchodu orkánu Herwart ke konci října. Především proto nakonec lidé za celý rok nejčastěji hlásili škody způsobené vichřicí, kde průměrné odškodnění dosahovalo 27.000 Kč," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban. Loni bylo nahlášeno přes 68.000 těchto škod v celkovém objemu 1,836 miliardy Kč. To znamenalo meziroční růst počtu větrných škod o 621 procent a jejich finančního objemu dokonce o 776 procent.

V žebříčku pojištěných následků větrných smrští se Herwart umístil na druhém místě po orkánu Kyrill z roku 2007. Po něm pojišťovny vyplatily přes 2,2 miliardy Kč za téměř 77.000 pojistných událostí. Orkán Herwart se v žebříčku všech živelních katastrof, které pojistitelé řešili od roku 2002, umisťuje na 11. místě, následován vichřicí Emma z roku 2008.

Druhou nejčastěji se vyskytující skupinou škod majetkového pojištění jsou vodovodní škody, kde v roce 2017 podobně jako předloni došlo k 46.000 pojistných událostí za celkem jednu miliardu Kč. Průměrná taková škoda vzniklá například jako důsledek prasklého přívodu vody a následného vytopení sousedů tak dosahuje asi 23.000 Kč, dodal Urban.

Třetí nejčastější hrozbou v majetkovém pojištění je riziko krádeže, kde pojistitelé řešili celkem téměř 16.000 pojistných událostí v celkové hodnotě 323 milionů Kč. Průměrná škoda z jedné krádeže přesahuje 20.000 Kč a proti roku 2016 se navýšila o 21 procenta.

Z pohledu výše nastalé škody byly v roce 2017 nejničivější požáry. Pojišťovny jich sice musely likvidovat jen 5400, ale celková škoda dosáhla téměř 2,5 miliardy Kč. To odpovídá průměrné náhradě poškozeným 459.000 Kč.

 

Majetkové škody v Česku loni stouply o více než 30 procent Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Jiří Drahoš uznal porážku a pogratuloval vítězi

  Společnost ·

  Uchazeč o Pražský hrad Jiří Drahoš uznal porážku v prezidentských volbách. Pogratuloval vítězi Miloši Zemanovi, popřál mu hodně zdraví a poděkoval všem, kteří šli voli…

 2. Volba prezidenta skončila, začalo sčítání hlasů

  Společnost ·

  Letošní volba českého prezidenta skončila za zřejmě rekordního zájmu voličů. Češi se v příštích hodinách dozví, zda si většina z nich zvolila hlavou státu opět Miloše …

 3. Volební účast je zatím přes 50 procent

  Společnost ·

   Ve druhém kolem prezidentských voleb dosud v průměru odvolila více než polovina voličů. Přestože někde byla dnes účast nižší než v pátek, řada volebních komisařů hlás…

 4. Trump doufá v dialog s Ruskem

  Společnost ·

  Americká hlava státu Donald Trump doufá v dialog s Ruskem. Prezident USA to podle ruské tiskové agentury TASS řekl na Světovém ekonomickém fóru, které v pátek končí ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.