Magdalena Souček z EY: Nevzniknou-li Spojené státy evropské, příliš daleko se nedostaneme

Česká ekonomika podle řídící partnerky poradenské společnosti EY Magdaleny Souček ožívá. Horší vývoj vidí už Souček vidí v samotné Evropě. Pokud podle ní nevzniknou Spojené státy evropské, tak budoucnost starého kontinentu nebude příliš pozitivní. Jednotná politika se podle ní neobejde bez centrální síly. Vrcholová manažerka, která se pravidelně objevuje na předních místech nejvlivnějších žen českého byznysu, o tom mluvila na rádiu ZET v pořadu ZET Light. 

Magdalena Souček v roce 1980 emigrovala do Spojených států, kam se vydala studovat medicínu. Vybraný obor záhy změnila a vrátila se do Česka republiky, kde založila poradenskou společnost, jež mimo jiné pořádá patnáctým rokem soutěž Podnikatel roku.

Podle Souček se kvůli evropské hospodářské krizi dostaly poradenské společnosti do problémů. Nyní se obává, že se nikdy nedostanou do kondice z předkrizových let. V současné době ovšem trh ožívá a s tím podle ní začíná růst i česká ekonomika.

Vy jste říkala, že to s českou ekonomikou vidíte pozitivněji než v minulosti. Nicméně česká ekonomika je součástí evropské ekonomiky, jsme úzce navázání zejména na Německo. Jak vidíte vývoj v Evropě?

Vývoj v Evropě až tak růžově nevidím. Osobně se domnívám, že pokud nebudou Spojené státy evropské, tak se příliš daleko nedostaneme. Já si myslím, že jednotná politika, ať už je to jednotná měnová politika, politika nezaměstnanosti nebo sociální politika se neobejdou bez nějaké centrální síly. Tak jak je tomu v Americe. Jsou tam jednotlivé státy, které si dělají tu státní správu a pak je tam ten federál. Ten to má celé v rukou a diktuje celkový směr a celkovou strategii. Pokud to nebude v Evropě, tak to moc pozitivně nevidím. Fakt je, že apetit států k předání části své kontroly nějaké nadnárodní centrále nebo instituci, je velmi malý. 

Vaše společnost již patnáct let organizuje soutěž podnikatel roku. Tím pádem vy velice dobře vidíte, jak se tady vyvíjí podnikatelské prostředí. Můžete nám říct, co jste za těch patnáct let této soutěže viděla?

Je to soutěž, na kterou jsem velmi pyšná. V podstatě se tomu já osobně věnuji posledních osm až deset let. Mým cílem bylo tu soutěž pozvednout a přivést ji na jinou úroveň. Moc mě těší, že se mi to podařilo. Vidíme stále, že těch podnikatelských příběhů je hodně. Každý rok totiž nacházíme nové. Mě samotnou udivuje, jak to pořád jde a jak úžasní ti podnikatelé jsou. Je opravdu vidět, že před několika lety v krizi ta čísla nebyla úplně tak úžasná. Nyní to napovídá tomu, že se oživuje ekonomika. Čísla se totiž zlepšují a řekla bych, že podnikatelům se poměrně daří. Chtěla bych poznamenat, že mám radost z toho, že se porota skládá z vítězů minulých soutěží. Skutečně tedy vybírají sami mezi sebou ty nejlepší. Ta skupinka se v podstatě i kamarádí. Je to tedy takový hezký klub. Mám z toho velkou radost.

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru s Magdalenou Souček. Celý záznam rozhovoru, který vedl člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Magdalena Souček z EY: Nevzniknou-li Spojené státy evropské, příliš daleko se nedostaneme Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Štěrba: Magdalena Souček

reklama

Další články

1. Proti zavedení eura je v Česku 85 procent lidí

Byznys ·

Proti zavedení eura je 85 procent Čechů. Postoj lidí k přijetí společné evropské měny se během posledních dvou let příliš nezměnil. Vyplývá to z průzkumu společnosti I…

2. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

Byznys ·

Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.