Maduro by měl odjet na Kubu, podle Tillersona hrozí vojenský převrat

Prezidentovi Venezuely Nicolási Madurovi hrozí, že jej svrhne tamní armáda. Nejlépe by udělal, kdyby sám rezignoval a odcestoval třeba na Kubu. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek na Texaské univerzitě řekl americký ministr financí Rex Tillerson. Uvedl to krátce před svou návštěvou pěti latinskoamerických zemí.

Podle Tillersona ve Venezuele nastane změna, Spojené státy si však přejí, aby byla nenásilná, a k převratu nevybízí. „V historii Venezuely a dalších latinskoamerických zemí se často stává, že armáda nastolí změnu, a to v případě, že situace je velmi špatná a vedení země už nedokáže lidu sloužit,“ řekl Tillerson s tím, že si není jist, zda tomu tak bude ve Venezuele.

„Maduro by měl dodržovat ústavu,“ zdůraznil americký ministr zahraničí a dodal, že pokud to pro venezuelského prezidenta bude příliš náročné, tak „určitě má přátele na Kubě, kteří by mu mohli darovat hezkou haciendu na pláži“.

Venezuelský vůdce, který ustavením zvláštního zákonodárného sboru vyřadil ze hry demokraticky zvolený parlament ovládaný opozicí, čelí kritice nejen z USA ale i z EU či okolních latinskoamerických zemí, které Madurův režim mnohdy označují za diktaturu.

Prezident země stižené hladem a ekonomickou krizí šíří teorii, podle níž spiknutí vedené Američany usiluje o jeho svržení. Koncem roku například Caracas vyhostil brazilského velvyslance.

 

 

Zdroj: ČTK

Maduro by měl odjet na Kubu, podle Tillersona hrozí vojenský převrat Foto: stringerAmLat / Shutterstock.com: Venezuelský prezident Nicolás Maduro

reklama

Další články

  1. ČNB zvýšila úrokovou sazbu na 0,75 procenta

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek rozhodla zvýšit úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzrostla o 0,25 proce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.