Madrid se chystá napadnout Puigdemontovu kandidaturu u ústavního soudu

Španělská vláda se chystá napanout kandidaturu katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta na úřad předsedy katalánské vlády u ústavního soudu. Ve čtvrtek o tom podle místních médií informovala místopředsedkyně španělské vlády Soraya Saénzová. Podle ní Puigdemont nemůže kandidovat, protože je na něj vydán ve Španělsku zatykač. Expremiér je v současnosti v Bruselu a ve Španělsku čelí zatčení kvůli obvinění ze vzpoury za jeho snahy o nezávislost Katalánska. Předseda parlamentu ve čtvrtek uvedl, že se o Puigdemontovi bude hlasovat v úterý.

„Nejde o to, zda Puigdemont přijede (na jednání parlamentu), nebo ne. Jde o to, že předseda (katalánského) parlamentu 22. ledna navrhl jako kandidáta osobu, která nemá absolutní svobodu pohybu,“ uvedla Sáenzová. Dodala, že pokud Puigdemont dorazí do Španělska, má povinnost být k dispozici soudu. Podle Sáenzové současný právní status Puigdemonta není slučitelný s jeho účastí v parlamentu.

„(Předseda katalánského parlamentu) Roger Torrent nemůže navrhnout Puigdemonta jako kandidáta, může navrhnout někoho jiného,“ řekla také Sáenzová. „Děláme to všechno z úcty k právům všech poslanců a z respektu k voličům v Katalánsku,“ zdůvodnila.

Sáenzová upřesnila, že španělský premiér Mariano Rajoy ve čtvrtek ráno požádal nejvyšší poradní orgán vlády (radu státu), složenou zejména z právníků, zda může vláda v pátek stížnost k ústavnímu soud podat. Rada má podle Sáenzové zhodnotit, zda se může nepřítomný kandidát stát katalánským premiérem a zda lze takový případ napadnout u ústavního soudu.

„Doufám, že Torrent bude ústavní soud a jeho rozhodnutí respektovat,“ zakončila čtvrteční proslov před novináři Sáenzová, která mimochodem zastupuje španělského premiéra dočasně ve vedení Katalánska. Madrid totiž převzal přímou správu nad touto autonomní oblastí koncem října, kdy sesadil tamní vládu a rozpustil tamní parlament kvůli separatistickým snahám.

V nových volbách v prosinci ale separatisté opět získali většinu v regionálním parlamentu a navrhli na katalánského premiéra Puigdemonta. Ten kvůli hrozbě zatčení zvažuje, že by se o úřad ucházel prostřednictvím videokonference či delegováním hlasu.

Torrent ve čtvrtek oznámil, že volební zasedání parlamentu se uskuteční v úterý odpoledne. Jediným kandidátem, o němž budou poslanci hlasovat, bude Puigdemont.

Podle španělských médií dosud není jasné, kolik hlasů budou mít separatisté k dispozici. Pět poslanců včetně expremiéra podle španělských médií zůstávají v Belgii a není jisté, zda dostanou možnost hlasovat v zastoupení. Tři z nich jsou podle listu La Vanguardia rozhodnuti, že se v případě zamítnutí své žádosti vzdají mandátu ve prospěch náhradníka, což by mělo Puigdemontovým stoupencům zajistit absolutní většinu 68 ze 135 hlasů.

 

 

Zdroj: ČTK

Madrid se chystá napadnout Puigdemontovu kandidaturu u ústavního soudu Foto: Dino Geromella / Shutterstock.com: Carles Puigdemont

reklama

Další články

  1. Odboráři Škoda Auto požadují růst mezd o 18 %

    Byznys ·

    Odboráři mladoboleslavského výrobce Škoda Auto doručili vedení společnosti své požadavky ohledně růstu mezd v letošním roce. Požadují přitom zajištění tarifním zaměstn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.