Macronovo hnutí ovládlo první kolo parlamentních voleb ve Francii

První kolo nedělních francouzských voleb ovládlo centristické hnutí prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (REM). Stalo se tak poté, co obdrželo 28,21 procenta hlasů a společně se spojenci z centristické formace MoDem dosáhlo 32,32 procenta. Informace vycházejí z konečných výsledků hlasování, které v pondělí oznámila volební komise.

Tradiční konzervativní pravice si připsala 21,56 procenta, z toho Republikáni 15,77 procenta, a na třetí příčce se umístila nacionalistická Národní fronta (FN), kterou podpořilo 13,2 procenta voličů. Ultralevicová Nepodrobená Francie dosáhla na 11,02 procenta a až na pátém místě skončili socialisté, které volilo 7,44 procenta občanů. To vše při rekordně nízké volební účasti, která činila 48,71 procenta.

V Národním shromáždění, které má 577 křesel, by Macron se svými lidmi mohl po druhém kole obsadit až 445 míst. Poražení konzervativci a socialisté varují před monopolem moci.

Po druhém kole voleb, které je naplánováno na příští neděli, by republikáni mohli obsadit 80 až 100 parlamentních míst, socialisté 30 až 40 křesel, krajní levice deset až 20 a Národní fronta by měla mít čtyři, nanejvýš deset mandátů.

Premiér Édouard Philippe už po oznámení odhadů slíbil voličům razantní reformy a prohlásil, že „Francie je zpátky“. Silný výsledek Macronova hnutí v prvním kole ukazuje, že Francouzi podporují jeho první kroky na světové i domácí scéně, řekl předseda vlády.

 

 

Zdroj: ČTK

Macronovo hnutí ovládlo první kolo parlamentních voleb ve Francii Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Francouzský prezident Emmanuel Macron

reklama

Další články

  1. Toyota prodala svůj zbývající podíl v Tesle

    Byznys ·

    Japonská automobilka Toyota Motor prodala svůj zbývající podíl 1,43 procenta v americkém výrobci elektrických aut Tesla. Toyota byla jedním z prvních investorů v Tesle…

  2. Trump odvolá vstřícné kroky vůči Kubě

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.