Macronova popularita podle průzkumu přestala padat

Popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona poprvé po několika měsících mírně vzrostla, alespoň podle průzkumu agentury Ifop pro nedělník Journal du Dimanche.

S prezidentem vyjádřilo spokojenost 45 procent Francouzů, tedy o pět procentních bodů více než v srpnu. Nespokojeno bylo 53 procent, zatímco v srpnovém průzkumu 57 procent dotázaných.

K prudkému poklesu Macronovy obliby přispěla reforma trhu práce, proti niž demonstrují desítky tisíc odborářů a přívrženců krajní levice, a chystané škrty v rozpočtových výdajích, včetně příspěvku studentům na bydlení.

Macronova popularita od květnového zvolení klesala rychleji než v případě jeho socialistického předchůdce Françoise Hollandea. Nicméně nynější prezident dokázal zvrátit dosavadní tendenci právě v září, na rozdíl od Hollandea v září 2012 i jeho předchůdce Nicolase Sarkozyho v září 2007, upozornil Frédéric Dabi z Ifop s připomínkou, že září bývá pro výkonnou moc ve Francii zpravidla obtížným měsícem.

Nyní je podle průzkumu Macronovo popularita na vzestupu hlavně u penzistů, dělníků, jakož i u voličů pravice a politického středu.

 

Zdroj: ČTK

Macronova popularita podle průzkumu přestala padat Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Írán vyzkoušel novou balistickou raketu

    Společnost ·

    Írán oznámil, že úspěšně vyzkoušel novou balistickou raketu typu Choramšár. Podle zprávy státní televize má tato střela dolet 2000 kilometrů a může nést několik hlavic…

  2. Zemětřesení v Mexiku má 295 obětí

    Společnost ·

    V Mexiku po úterním zemětřesení, které si vyžádalo podle poslední bilance 295 obětí, stále pokračují záchranné práce. Podle ministra vnitra Miguela Osoria Chonga ještě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.