Macron po návratu z dovolené spustí další vlnu reforem

Francouzskou hlavu státu Emmanuela Macrona čekají po dvoutýdenní dovolené na Azurovém pobřeží další náročné úkoly. Již ve středu bude jeho vláda jednat o státní rozpočtu na příští rok. Další priority pro nadcházející období se rovněž týkají domácí politiky. Konkrétně pak půjde o zjednodušení penzijního systému, škrtů ve zdravotnictví či dalšího jednání o ústavních změnách. Do nového kola reforem se Macrom pouští ve chvíli, kdy jeho popularita klesla na dosud nejnižší hodnoty.

Během dovolené v letním sídle Fort de Bregancon se francouzský prezident na veřejnosti příliš neukazoval a věnoval se četbě, uvedla agentura AP. Absolvoval několik telefonátů se světovými lídry včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina. Na krátké pracovní schůzce a neformální večeři pak hostil britskou premiérku Theresu Mayovou.

Nyní však Macronův kalendář plní hlavně domácí agenda a také snaha o nápravu vlastní image. V červenci čelil 40letý prezident největšímu skandálu za dobu svého působení, když byl na videu z květnové demonstrace identifikován jeho čelný bezpečnostní pracovník Alexandre Benalla, jak v policejní výstroji útočí na jednoho z účastníků.

Prezidentův podřízený byl po mediální bouři a rozhořčení veřejnosti propuštěn a nyní čelí obvinění mimo jiné z toho, že se vydával za policistu. V rámci "kauzy Benalla" ustála vláda Macronovy strany Republika v pohybu (LREM) dvě hlasování o důvěře, Macronova popularita ale spadla na nejnižší hodnoty od jeho zvolení v květnu 2017. Podle průzkumu agentury YouGov vypracovaného na začátku srpna jej vnímá pozitivně jen 27 procent Francouzů.

Prezident však ujišťuje, že zůstává stejně odhodlaný a bojovný a podle AP také doufá, že letní dovolená vdechne jeho reformním snahám nový život. Vláda musí přijít s návrhem nového rozpočtu v době, kdy analytici předpovídají Francii pomalejší ekonomický růst než loni. Kabinet si přitom vytyčil ambiciózní cíl snižování veřejných výdajů a deficitu. Podle Elysejského paláce jsou mezi prioritami školství, bezpečnost a udržitelný rozvoj, zatímco hluboké škrty mají nastat například v oblasti bydlení, napsala agentura Reuters.

Macron také slíbil úspory v řádu miliard eur v rámci výdajů na zdravotnictví. Rozsáhlou reorganizaci nákladného systému zdravotní péče má vláda detailněji představit během září. Podle AP budou tyto kroky bedlivě sledované, neboť Francouzi na své zdravotnictví, považované mnohými za jedno z nejlepších na světě, nedají dopustit.

Po předchozích kontroverzních reformách zákoníku práce a státní železniční společnosti SNCF hodlá Macron pokračovat v uvolňování regulace například zákonem, který má podpořit růst menších podniků odstraněním některých finančních a byrokratických překážek. Dalším z chystaných opatření je zjednodušení francouzského důchodového systému, slíbené na rok 2019. Macron také stále nevyjasnil, jak plánuje do konce funkčního období zrušit 120 000 pracovních míst ve státní sféře.

Aféra Benalla na začátku léta zastavila projednávání reformy ústavy. Macron jí chce snížit počet zákonodárců o třetinu a vnést do systému "dávku" poměrného zastoupení, píše Reuters. "Opozice uspěla ve snaze tuto reformu zpomalit, zvítězila v této bitvě a my se k tomu musíme vrátit a ukázat naše odhodlání," řekl mluvčí strany LREM Stanislas Guerini.

 

 

Zdroj: ČTK

Macron po návratu z dovolené spustí další vlnu reforem Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Emmanuel Macron

reklama

Další články

  1. Výrobce telefonů Xiaomi se vrátil k zisku

    Byznys ·

    Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi v rámci druhého čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 14,63 miliardy jüanů (47,4 miliardy Kč). Oproti tomu ve stejném období loň…

  2. Česko si připomene oběti okupace z roku 1968

    Společnost ·

    Lidé na území celé České republiky si v úterý připomenou výročí 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy. Událost v srpnu 1968 ukončila naděje na "socialismus s lidsko…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.