Macron obměnil vládu a přidal šest nových ministrů

Francouzský prezident Emmanuel Macron obměnil vládu, která nastoupila po jeho volebním vítězství před pěti týdny. Z původního týmu kvůli policejnímu vyšetřování odešli čtyři ministři, z toho tři z koaliční centristické strany MoDem. Počet členů vlády se zvýšil z původních 22 na 28. V rámci zachování genderové rovnováhy v kabinetu - tvoří ho stejný počet žen jako mužů - jmenoval například do čela ministerstva obrany opět ženu.

Vedení silového rezortu se nově ujme Florence Parlyová, která má zkušenost s vládní funkcí z let 2000 až 2002, kdy byla státní tajemnicí pro rozpočet v socialistické vládě premiéra Lionela Jospina. Parlyová nahrazuje Sylvii Goulardovou, která v úterý ohlásila záměr odejít.

Ministryní spravedlnosti se stala Nicole Belloubetová, členka francouzské ústavní rady, tedy orgánu s pravomocemi ústavního soudu, který dohlíží mimo jiné i na regulérnost voleb a referend. V politice se profilovala zatím pouze na regionální úrovni v oblasti jihofrancouzského města Toulouse.

Belloubetová nahradila Françoise Bayroua, vůdce MoDem. Strana se dostala do hledáčku policie v rámci vyšetřování údajného fiktivního zaměstnávání některých straníků jako poslaneckých asistentů v Evropském parlamentu. Bayrou svůj odchod zdůvodnil potřebou ochránit vládu před tlakem a získat více prostor pro obhajobu. Obvinění z nepravostí rezolutně popírá.

Šéfem diplomacie zůstává exministr obrany předchozí socialistické vlády Jean-Yves Le Drian. Ministerstvo pro evropské záležitosti převzala po další člence MoDem Marielle de Sarnezové dosavadní ředitelka prestižní a elitní Národní školu pro správní úředníky (ENA) Nathalie Loiseauová. De Sarnezová povede poslanecký klub MoDem.

Ministrem pro územní soudržnost se stává levicový politik Jacques Mézard, který opouští rezort zemědělství. Mézard nahrazuje bývalého socialistu Richarda Ferranda, který je podezřelý mimo jiné z majetkových trestných činů a z nepoctivého jednání. Na Macronovo přání se Ferrand ujme vedení poslaneckého klubu hnutí Republika v pohybu REM, která vyhrála červnové volby do Národního shromáždění.

Ve vládě složené převážně ze členů či sympatizantů REM bude za MoDem přinejmenším jedna politička - blízká spolupracovnice Bayroua, senátorka Jacqueline Gourault byla jmenována ministryní podřízenou ministrovi vnitra Gérardu Collombovi.

Důvěru vládě přislíbily asi tři desítky poslanců opozičních Republikánů a jejich spojenců z formace UDI. Naopak socialisté se usnesli, že hlasovat budou proti a vstoupí tak do opozice.


 

Zdroj: ČTK

 

 

 

Macron obměnil vládu a přidal šest nových ministrů Foto: Emmanuel MACRON; Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko by se brzy mohlo vrátit na trh dluhopisů

    Byznys ·

    Řecko by už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Na středečním zasedání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény by emisí státních dluho…

  2. V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rus…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.