Maďarsko vstoupí do čínského projektu investiční banky AIIB

Maďarsko se bude účastnit čínského projektu Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB). Na návštěvě Kazachstánu to včera oznámil maďarský premiér Viktor Orbán. Mezi přihlášenými zakládajícími členy nové mezinárodní rozvojové instituce je už přes 40 zemí, včetně řady členských států Evropské unie, jako je Německo nebo Velká Británie.  

Zakládajícími členy AIIB budou vedle nich kromě řady asijských států například Francie, Itálie, Rakousko, Švýcarsko, Austrálie, Jižní Korea, Brazílie nebo Rusko. Projektu se naopak nebude účastnit Japonsko ani Spojené státy, které své spojence od vstupu do této instituce dokonce odrazovaly. Čína stanovila konečný termín pro přijímání přihlášek do AIIB na 31. března.

Čína AIIB navrhla v roce 2013 jako instituci pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být rovněž Čína, která slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu v celkovém objemu 50 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč).

Ochotu spolupracovat s AIIB vyjádřila i generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Vůči projektu se ale vymezují negativně Spojené státy, které v nové bance vidí konkurenta Světové banky a instituci, která má Číně pomoci rozšiřovat její hospodářský vlivu ve světě.

 

Zdroj: ČTK

 

Maďarsko vstoupí do čínského projektu investiční banky AIIB Foto: Northfoto / Shutterstock.com - Viktor Orbán

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.