Maďarsko si od snížení úrokových sazeb slibuje i nižší náklady na financování státního dluhu

Maďarsko tento týden nečekaně snížilo úrokové sazby. Stává se tak další zemí, která po vzoru eurozóny přesunula svou depozitní sazbu do záporného pásma. Tamní centrální banka k tomuto kroku přistoupila jako první z regionu střední Evropy. Podle analytika ČSOB Jana Čermáka si tamní vláda od kroku slibuje nejen zvýšení inflace, ale také nižší náklady na financování státního dluhu. 

Maďarská centrální banka svou základní úrokovou sazbu, která určuje úroky na mezibankovním trhu, v úterý snížila o 0,15 procentního bodu na 1,2 procenta. Depozitní sazbu, za niž si u ní komerční banky ukládají přebytky, pak snížila na -0,05 procenta z dosavadní úrovně 0,10 procenta. 

Maďarsko stejně jako celá eurozóna bojuje s nízkou inflací. Tím vysvětluje svůj nečekaný krok i sama centrální banka. Kvůli levným energiím a silnému kurzu forintu je nyní meziroční inflace v Maďarsku těsně nad nulou. Čermák vidí vedle snahy rozpohybovat inflaci směrem nahoru i další cíl, kterému mohou nízké úroky pomoci. „Spočívá v tom, že maďarská centrální banka a vláda si od toho slibuje, že faktický tím, že klesnou tržní úrokové sazby, se sníží v reakci na tento krok náklady na financování státního dluhu. Vylepší se tak tedy i hospodaření státu,“ řekl na rádiu Zet.

Trhy předpokládají, že kvůli velmi nízké inflaci dojde na podobný krok, tedy na posun depozitní sazby do záporného pásma, i u nás. Čermák si ale nemyslí, že by rozhodnutí maďarské centrální banky mělo vliv na rozhodnutí České národní banky (ČNB) k tomuto kroku přistoupit. „Pro ČNB si myslím, že je klíčové to, co udělala, a kam až ty sazby snižuje ECB. To, že je snížila jen o deset bazických bodů níže, by neměl být nějaký spouštěcí mechanismus pro ČNB, aby příští týden snížila úrokové sazby rovněž do záporu,“ řekl. Zároveň ale přiznal, že ač to není základní scénář ČNB, je na řadě se snižováním úrokových sazeb do záporu právě České republika.

 

 

Celý komentář ke kroku maďarské centrální banky analytika ČSOB Jana Čermáka si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Maďarsko si od snížení úrokových sazeb slibuje i nižší náklady na financování státního dluhu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.