Maďarsko kvůli protestům odložilo zavedení daně z přenosu dat na internetu

Maďarsko kvůli masovým protestům prozatím odložilo plán na zavedení daně z přenosu dat na internetu, kterou chtělo začít vybírat už příští rok. Informovala o tom dnes agentura Reuters. 

Premiér Orbán připustil, že ke stažení návrhu na zdanění internetu ho přiměly právě masové protesty. „Když se lidem něco nelíbí, ba dokonce to považují za nerozumné, pak by se to dělat nemělo... Daňový zákon se musí změnit, musí se stáhnout,“ řekl předseda vlády v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Radio Kossuth.

Kvůli záměru kabinetu Viktora Orbána od minulého týdne vyšly několikrát do ulic desetitisíce lidí, naposledy v úterý se na demonstraci v Budapešti sešlo na 100 tisíc odpůrců nové daňové povinnosti.

Kabinet chtěl rozšířit spornou telekomunikační daň, kterou Maďarsko zavedlo před dvěma lety, na internetové služby. Poskytovatelé internetového připojení měli podle původního návrhu platit daň ve výši 150 forintů (13,5 Kč) za jeden gigabyte přenesených dat. Návrh počítal s určitou kompenzací pro podniky. Mnoho lidí se však obávalo, že poskytovatelé internetu přenesou náklady na ně.

Připravovanou daň označila za nepřijatelnou Evropská komise. V Maďarsku se také hovořilo o tom, že zdanění může ohrozit svobodu internetu.

Zdroj: ČTK

Maďarsko kvůli protestům odložilo zavedení daně z přenosu dat na internetu Foto: ČTK: Protest proti zavedení daně z přenosu dat, Budapešť, 26. 10. 2014

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.