Maďarská centrální banka snížila úroky na nové minimum 3,4 procenta

Maďarská centrální banka (NBH) dnes snížila základní úrokovou sazbu o 0,2 procentního bodu na nové minimum 3,4 procenta. Banka se tak snaží podpořit ekonomiku ještě dříve, než americká centrální banka (Fed) omezí tisk dalších peněz, jimiž podporuje tamní ekonomiku.

Snížení úroků je v souladu s očekáváním většiny analytiků. NBH snižuje úroky stabilně už od srpna 2012, aby pomohla ekonomice. Od té doby již snížila hlavní sazbu o polovinu z tehdejších sedmi procent. Inflace v Maďarsku je teď nejnižší za téměř čtyři desetiletí a ekonomika šest měsíců před volbami silně roste.

Očekává se, že NBH se teď bude snažit co nejvíce úroky snížit, aby to stihla do doby, než se Fed rozhodne omezit svá stimulační opatření. Americká politika levných peněz přispěla od loňského roku ke snížení výnosů vládních dluhopisů na rozvíjejících se trzích, včetně Maďarska. To umožňuje maďarské centrální bance snižovat úrokové sazby, aniž by to mělo dopady na forint.

Od minulého měsíce, kdy Fed naznačil, že zatím ještě nějakou chvíli ponechá svůj stimulační program v platnosti, forint zpevnil vůči euru o více než dvě procenta. Analytici se domnívají, že by v Maďarsku mohly sazby klesnout až na tři procenta a pak banka zřejmě snižování ukončí. Ještě před měsícem přitom očekávali, že NBH cyklus uvolňování měnové politiky ukončí na úrovni 3,25 procenta. Podle některých analytiků by úroky mohly jít ještě níž, pokud nálada investorů vůči rozvíjejícím se trhům zůstane příznivá.

Zdroj: ČTK

Maďarská centrální banka snížila úroky na nové minimum 3,4 procenta Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazprom chce řešit dluh Ukrajiny za plyn

    Byznys ·

    Ruský vývozce zemního plynu Gazprom vyjádřil obavy o schopnost Ukrajiny platit za dodávky. Kyjev stále neuhradil platbu za srpen a Gazprom to chce "naléhavě" řešit, uv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.