MAAE znovu potvrdila, že Írán podmínky jaderné dohody dosud plnil

Írán dosud plnil závazky týkající se jaderné technologie, jak je stanovila mezinárodní dohoda z roku 2015. V prohlášení to dnes oznámil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která kontroluje plnění dohody.

K podobnému závěru agentura došla několikrát od roku 2015. Přesto americký prezident Donald Trump v úterý od dohody, označované zkratkou JCPOA, odstoupil. Podle něj je od základu špatná, neboť nezabrání Íránu obstarat si jadernou zbraň.

„Írán je v rámci JCPOA předmětem nejpečlivějšího nukleárního dozoru na světě, jde o významný zisk v oblasti kontroly. MAAE může potvrdit, že Írán až dodnes podmínky vztahující se k nukleární technologii plnil,“ sdělil v prohlášení šéf agentury Jukia Amano.

Oznámil také, že agentura pečlivě sleduje vývoj po vypovězení dohody ze strany USA, které jsou jedním ze signatářů dokumentu. Trump ohlásil obnovu protiíránských sankcí.

 

 

Zdroj: ČTK

MAAE znovu potvrdila, že Írán podmínky jaderné dohody dosud plnil Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Skupina amerických kongresmanů navrhuje Trumpa na Nobelovu cenu

  Společnost ·

  Skupina amerických republikánů navrhuje, aby Donald Trump obdržel Nobelovu cenu za mír za podíl na uklidnění situace na Korejském poloostrově. Nominační 

  Ruští poslanci dnes mají znovu schválit Medveděva jako premiéra

  Společnost ·

  Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, bude dnes schvalovat návrh ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se předsedou nové vlády stal dosavadní premiér Dmitri…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.