M. Syruček: Putin potřebuje ekonomický růst a uklidnění situace na Ukrajině

Prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že udělá vše pro uklidnění situace na Ukrajině, označuje Západ zatím za prázdné proklamace. Podle publicisty a novináře Milana Syručka se ale Putin soustředí na příští volby, ve kterých půjde především o ekonomický růst Ruska. 

Boje na východní Ukrajině pokračují již čtvrtý měsíc. Města Doněck a Luhansk, která jsou již několik týdnů vystavena intenzivním bojům mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou, už opustila většina obyvatel. Ruský konvoj s humanitární pomocí přejel po téměř týdnu diplomatického vyjednávání rusko-ukrajinské hranice.

Ukrajinský ministr hospodářství Pavlo Šeremeta ve čtvrtek podal demisi kvůli tomu, že podle něho není možné v zemi prosadit hospodářskou reformu.

V neděli 24. srpna pak uplyne měsíc od chvíle, kdy se v zemi rozpadla většinová vládní koalice. Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka tak bude možné rozpustit parlament a vypsat předčasné volby. 

Aktuální situaci na Ukrajině ve vysílání Studia Zet komentoval publicista Milan Syruček, který je autorem řady knih z dějin mezinárodní politiky, například knihy Je třeba se bát Ruska?

 

První vozy ruského humanitárního konvoje po týdnu čekání překročily hranice Ukrajiny. V luhanské oblasti, kam konvoj míří, se ale stále bojuje. Co podle vás bude v příštích dnech následovat?

Z Prahy to těžko mohu odhadnout. Nejsem na místě, abych viděl, jaká je konkrétní situace. Ale obecně chci říci, že humanitární konvoj - jakkoli byl samozřejmě pro obyvatele užitečný - není podstatný z hlediska řešení samotné situace, která tam je.

Trochu mi to připomíná to, jak se podle Ženevské konvence během světové války uzavřelo na chvíli příměří, aby si obě strany mohly odvézt své zraněné, ale tím se situace na bojišti nijak nezměnila. 

 

Humanitární konvoj je někdy označován za zástěrku přepravy vojenského vybavení na Ukrajinu, nebo za sebepropagaci Ruska. Jaký je dnes - s tím co dosud víme -  váš názor na tato tvrzení? 

Osobně jsem nákladní vozy neprohlížel a mohu těžko posoudit, jestli tam mohla být také nějaká vojenská pomoc, nebo ne. I když podle fotografií, které byly zveřejněny, byla řada aut poloprázdná. Ale upřímně řečeno - když se na bojišti ve východní Ukrajině objevily takové zbraně jako raketomety Grad, které ukrajinská armáda nemá ve výzbroji, tak lze těžko předpokládat, že by byly dopraveny pod zástěrkou humanitární pomoci. 

Jestliže by šlo jen o tuto otázku, zřejmě existují různé jiné cesty, jak dopravit vojenskou výzbroj, kam je nutné. A není k tomu třeba používat takovýto konvoj, který samozřejmě má propagační účel. Především proto, že byl první humanitární pomocí. Ukrajinská strana poslala svůj konvoj až poté, kdy se ten ruský vydal na cestu.

Ukrajinské internetové zprávy, například server Ukrajinská pravda, píší o tom, že právě s rozdělováním ukrajinské pomoci je problém, protože separatisté ji nechtějí vydávat obyvatelům. 

 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve čtvrtek oznámil, že již tuto neděli bude možné rozpustit parlament a vypsat předčasné volby. Ministr hospodářství zároveň rezignoval kvůli reformám. Existuje reálná šance, že by vláda vzešlá z nových voleb mohla přinést ukončení nepokojů na Ukrajině? 

Já si myslím, že jedním z podstatných důvodů, proč je rozpuštěný parlament, je zaprvé to, že parlament zklamal a zachoval se zbaběle. Protože ač byl složením většinou Strany regionů, tak přijal požadavky Majdanu. 

Ale zadruhé je třeba si uvědomit, že podle dosud platného harmonogramu by měl parlament do 15. září ratifikovat asociační dohodu, tedy její ekonomickou část, která byla prezidentem podepsána. Jestliže by nebyla do 1. listopadu ratifikována, přestaly by platit výhody, které Evropská unie mimořádně Ukrajině poskytla. Například jde o bezcelní dovoz potravin do západní Evropy, v jehož případě byly stanoveny jen určité kvantitativní kvóty a dovoz byl natolik silný, že kvóty jsou v mnohém vyčerpány. Jedná se o obilí, kukuřici, cukr a další zemědělské plodiny. Takže prvním úkolem parlamentu bude otázka ratifikace asociační dohody, jinak půjde o bezcenný papír.  

Druhou otázkou jsou politické, hospodářské, soudní a další reformy, které zemi čekají. A ty se opět částečně váží na asociační dohodu. Protože šéf parlamentu říká, že jí nelze okamžitě ratifikovat, dokud nebude přijat program reforem.

 

Vladimir Putin prohlašuje, že Rusko udělá vše pro to, aby ukončilo konflikt na Ukrajině. Pro Západ jsou to ale jen proklamace. Jak situaci vidíte vy? A Co by naopak pro zklidnění situace mohla udělat Ukrajina?

Myslím si, že když Putin říká, že chce učinit vše pro to, aby se situace uklidnila, má pravdu. Protože ani Rusko nepotřebuje mít na Ukrajině věčný konflikt. I když Putina tato krize vynesla na vrchol popularity, v dalších volbách bude rozhodujícím faktorem ekonomická situace Ruska. A ekonomický růst Ruska se nebude řešit na východní Ukrajině. 

Z hlediska ruské politiky Putin potřebuje dospět k nějakému kompromisu, který by byl výhodný pro obě strany a pro představitele Ukrajiny platí totéž. V tuto chvíli se Ukrajina ocitá v ekonomické situaci, jejíž rozsah si ani nemůžeme plně uvědomit. Já si dnes například nedovedu představit, že by se některý stát nebo některé společenství zavázal, že Ukrajinu postaví na nohy, protože to představuje nejen mnohamiliardové půjčky, ale mnoho jiného - technologie, reformy, které je třeba prosadit a tak dále. A aby o tom vůbec mohla Ukrajina začít uvažovat, tak k tomu potřebuje mír a klid ve svých východních oblastech, kde je soustředěna převážná většina průmyslu. 

Problém je, že průmysl, který se tam nachází, byl ještě z dob sovětské éry svázán s Ruskem. Čtyřicet procent vojenského průmyslu Sovětského svazu bylo na Ukrajině a devadesát procent z toho bylo právě v těchto oblastech. 

 

V článku jsou uvedeny pouze vybrané pasáže z rozhovoru s Milane Syručkem. Jeho celý záznam naleznete výše v textu. 

Zdroj: Zet

M. Syruček: Putin potřebuje ekonomický růst a uklidnění situace na Ukrajině Foto: Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Plánovaná akvizice Pražských služeb se ruší

    Byznys ·

    Firma Northward Holdings Limited (NHL) neprodá pětinu akcií, které drží v akciové společnosti Pražské služby. Prahou roky plánovaná akvizice firmy za zhruba miliardu k…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.