M. Janíčko: Pro oživení ruské ekonomiky je třeba ustálení ceny ropy na 75 dolarech za barel

Podle ekonoma společnosti Moody's Martina Janíčka by se ceny ropy musely ustálit kolem 75 dolarů za barel, aby se ruská ekonomika do roku 2016 vymanila z recese. Janíčko tak nesouhlasí s optimističtější verzí Světové banky, která jako možný scénář pro optimalizaci ruské ekonomiky vidí ustálení cen ropy na 66 dolarech za barel.

Světová banka i analytici předpokládají, že Rusko bude v roce 2015 v recesi, a to i přesto, že včerejší výsledky ruského HDP za poslední čtvrtletí ukázaly pozitivnější vývoj, než předpovídal konsenzus analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Ruská ekonomika trpí dopady klesajících cen ropy na světových trzích a také důsledky sankcí ze strany Evropské unie.

„Předpokládáme, že Rusko by potřebovalo cenu ropy okolo 75 dolarů za barel, aby nemělo problémy s růstem jako takovým. Ta prognóza okolo 70 dolarů by pro nás vycházela, že Rusko bude zhruba na nule,“ řekl Janíčko v pořadu rádia ZET Tržní okénko hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.   

Kromě ruské ekonomiky a vývoje cen ropy na světových trzích mluvili oba ekonomové i o aktuálním stavu české ekonomiky. Vývoj českého hospodářství hodnotí Janíčko navzdory kritice ze strany opozice pozitivně.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

M. Janíčko: Pro oživení ruské ekonomiky je třeba ustálení ceny ropy na 75 dolarech za barel Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Potraviny jsou nejlevnější za téměř pět let

    Byznys ·

    Světové ceny potravin v březnu meziměsíčně klesly o zhruba 1,5 procenta. Dostaly se tak na nejnižší úroveň za téměř pět let. Objemy dodávek většiny potravinářských kom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.