M. Janík: „Ochránit manžele dlužníků se novelizací exekučního řádu moc nepovedlo“

Letos nabyly účinnosti novely exekučního a občanského soudního řádu. Jejich cílem bylo zejména posílit ochranu manželů dlužníků. To se ale podle advokáta Michala Janíka z právnické kanceláře Holá, Janík, Samek zákonodárcům nepovedlo. Michal Janík však na rádiu Zet mluvil nejen o problémech, které novelizace působí na straně dlužníků.

Obě novely měly podle Michala Janíka za cíl eliminovat nepřiměřené postihy majetku exekutorů hraničící se šikanou nebo trestnou činností. „Novela měla zabránit případům, kdy se kvůli drobné pohledávce dražily hodnotné nemovité věci, přestože bylo možné pohledávku uhradit z jiných přiměřených hodnot,“ řekl na rádiu Zet advokát. Změny legislativy přitom měly posílit zejména ochranu manželů dlužníků.

„To se ale podle mého názoru zákonodárcům příliš nepodařilo. Například v případě pohledávek do 30 tisíc korun nelze postihnout nemovitost, je-li to jediný majetek dlužníka a má v něm trvalý pobyt. Nepřímo se touto úpravou podporují možné odklony majetku, kdy se některý dlužník může snažit vyhnout exekuci tím, že si k dané nemovitosti zapíše fiktivně trvalý pobyt,“ vysvětlil Janík a dodal, že se ustanovení nepoužije pro případy, pokud se jedná o pohledávku na výživném, náhradu újmy za ublížení na zdraví či trestný čin, nebo pokud by to odporovalo dobrým mravům.

Došlo i k dalším změnám. Například ke zrušení postihů mzdy manžela dlužníka v exekuci. Nově také není možné postihnout stavební spoření nebo penzijní připojištění manželů dlužníků. V neposlední řadě pak podle Janíka došlo k pevnému pořadí při exekuci. Nejprve musí exekutor odstavit bankovní účty a provede srážky ze mzdy, až poté je oprávněn provést exekuci prodejem movitých či nemovitých věcí. „Dle mého názoru se tímto postupem prodlouží exekuce a dluh naroste o další úroky k tíži dlužníkům,“ okomentoval tuto změnu Janík.

 

Více se o tématu dozvíte ze záznamu celého rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem, který si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

M. Janík: „Ochránit manžele dlužníků se novelizací exekučního řádu moc nepovedlo“ Foto: ČTK/Ramík Drahoslav

reklama

Další články

 1. Firmě Nike vzrostl čtvrtletní zisk o 20 procent

  Byznys ·

  Americký výrobce sportovního oblečení Nike zvýšil ve druhém finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 20 procent na 785 milionů dolarů (přes 19 miliard Kč). Oznámila …

 2. USA rozšířily seznam protiruských sankcí

  Byznys ·

  Spojené státy včera rozšířily svůj seznam protiruských sankcí, které jsou odpovědí na přístup Ruska k ukrajinské krizi. Oznámilo to americké ministerstvo financí, kter…

 3. Dětem migrantů mají s výukou němčiny pomáhat roboti

  Společnost ·

  Dětem migrantů by mohli už za pár let s výukou němčiny pomáhat roboti s lidskými rysy. Možnost nasadit šedesáticentimetrové roboty 

  Zahr. tisk: Ruská armáda skrývá válečné zločiny v Sýrii; francouzská policie zabránila terorismu

  Společnost ·

  Světová média dne 23. prosince informují o tom, že ruská armáda se snaží podle organizace Amnesty International zakrývat v Sýrii válečné zločiny.  Rusové měli zabít př…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.