Lyžařské desatero aneb soudem stvrzená pravidla pro chování na sjezdovce

České hory se dočkaly velké nadílky sněhu a za zábavou tak vábí milovníky zimních sportů. Lyžaři a snowboardisti by si ale měli být vědomi rizik, k nimž může během jejich oblíbených sportů dojít. Advokát Michal Janík na rádiu Zet říká desatero pravidel, která by lyžaři a snowboardisté měli dodržovat. Vydala je Mezinárodní lyžařská federace (FIS). Pravidla nejsou sice obecně závazných právním předpisem, lyžaři na sjezdové trati je ale dodržovat musí. Potvrdil to i Nejvyšší soud. 

Tuzemský právní řád nedisponuje speciálními právními předpisy, které by upravovaly odpovědnost lyžařů nebo snowboardistů na sjezdovkách. Podle Janíka to ani není potřeba, jelikož jsou pro tyto případy dostačující obecné právní předpisy. „Například obecná prevenční povinnost, která platí i pro lyžaře či snowboardisty, je konkrétně upravena v ustanovení § 2900 nového občanského zákoníku a představuje povinnost každého počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného,“ řekl advokát na rádiu Zet.

Naše soudy ale dávají váhu i speciálnímu souboru pravidel vydaných Mezinárodní lyžařskou federací. Ta vytyčila pravidla chování a dodržování bezpečnosti na sjezdových tratích. Navzdory tomu, že nejde o závaznou normu, tak i přesto je musí lyžaři dodržovat. To před více než deseti lety dovodil i Nejvyšší soud, který uvedl: „pravidla chování pro lyžaře, vydaná Mezinárodní lyžařskou federací (FIS), nejsou sice obecně závazným právním předpisem, avšak pro lyžaře na sjezdové trati jsou závazná a jejich porušení představuje porušení právní povinnosti předcházet vzniku škod, tedy porušení prevenční povinnosti“.

 

Desatero pravidel pro lyžaře a snowboardisty:

 1.     Ohled na ostatní lyžaře 

Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2.     Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním podmínkám, jakož i hustotě provozu.

3.     Volba jízdní stopy 

Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4.     Předjíždění 

Předjíždět se může shora nebo zespodu, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5.     Vjíždění a rozjíždění 

Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6.     Zastavení 

Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo co nejrychleji opustit.

7.     Stoupání a sestup 

Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8.     Respektování značek

Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení signalizace.

9.     Chování při úrazech 

Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnou první pomoc.

10.     Povinnost prokázat se 

Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

 

 

Celý rozhovor s advokátem Lukášem Matějkou z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

 

Zdroj: Zet

Lyžařské desatero aneb soudem stvrzená pravidla pro chování na sjezdovce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Obamovo sbohem: „Yes we can. Yes, we did“

    Společnost ·

    Dosluhující americký prezident Barack Obama po osmi letech v Bílém domě přednesl svou poslední řeč. Ta přinesla optimismus i varování. „Díky vám je Amerika téměř v kaž…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.