Lukoil přemýšlí nad prodejem švýcarské divize Litasco

Přední ruský producent ropy Lukoil uvažuje nad tím, že prodá svoji švýcarskou obchodní divizi Litasco. Nové sankce uvalené ze strany USA na Rusko mu dělají potíže v získávání finančních prostředků. Informaci agentury Reuters ve středu potvrdil generální ředitel a největší akcionář Lukoilu Vagit Alekperov s tím, že představenstvo firmy bude o věci jednat v listopadu.

Obchodování s ropou, kde kargo standardního objemu stojí přes 50 milionů dolarů (přes jednu miliardu korun), je kapitálově náročný byznys, na který obchodníci potřebují úvěry ve výši desítek milionů dolarů.

Jak sdělil zdroj agentury Reuters pod podmínkou anonymity, prodej ženevské firmy by se měl uskutečnit koncem letošního roku a je možná prvním krokem v rozprodeji zahraničních aktiv Lukoilu. Ruská ropná dvojka by se tak mohla soustředit na rozvoj ropných polí na Sibiři.

Lukoil ovládá rafinérie v Rumunsku, Bulharsku, Itálii a Nizozemsku.

Kolik by prodej Litasca vynesl, zdroje neuvádějí, Reuters nicméně podotýká, že hodnota srovnatelných obchodních podniků se pohybuje mezi dvěma a šesti miliardami dolarů (zhruba 44 až 132 miliard korun).

Protiruské sankce, které prezident Donald Trump podepsal 2. srpna, představují nejtvrdší postih Moskvy od roku 2014, kdy Washington poprvé odpověděl na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym a na podporu, kterou Moskva poskytuje separatistům na východě Ukrajiny.

Lukoil, který je ryze soukromou firmou, je na sankčním seznamu od počátku, není mu však bráněno prodávat majetek. Obchodní divize Litasco, kterou založil v roce 2000, se řadí k nejúspěšnějším prodejcům ruské ropy posledních deseti let. V loňském roce prodávala 3,2 milionu barelů ropy denně. Tím se postavila na roveň firmám Mercuria a Gunvor a stanula těsně za první trojicí - Vitol, Glencore a Trafigura.

 

 

Zdroj: ČTK

Lukoil přemýšlí nad prodejem švýcarské divize Litasco Foto: Leonid Eremeychuk / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazpromu klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 80 %

    Byznys ·

    Ruské plynárenské společnosti Gazprom se snížil ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 80 % na 48 miliard rublů (17,8 miliardy korun). Propad způsobil vývoj směnných kurzů, …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.