Lucembursko předložilo zákon o těžbě v kosmu. Právnický tým pro jeho znění vede Češka

Lucembursko jako první v Evropě předložilo zákon o těžbě v kosmu. Norma vytváří právní podmínky pro těžbu nerostů na planetkách a jiných nebeských tělesech. Platit by měla od příštího roku. O to, aby vše proběhlo v souladu s mezinárodním právem, se snaží tým právníků, který vede česká advokátka profesorka Mahulena Hofmannová.

Lucembursko se chce stát evropským centrem, kde se bude soustředit veškerá iniciativa, která je namířena na podporu aktivit směřující k těžbě nerostů z asteroidů nebo i Měsíce. „Vytyčilo si velice ambiciózní cíl,“ říká na rádiu Zet ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář. K tomu, aby tohoto cíle dosáhl přišel s unikátní iniciativou. Tou je onen návrh zákona o těžbě v kosmu.

Na samotném znění zákona, který upravuje vlastnictví materiálů těžených na nebeských tělesech, dohlíží právnický tým, v jehož čele stojí česká advokátka profesorka Mahulena Hofmannová. Tým se stará o to, aby zákon neporušoval žádné mezinárodní smlouvy, jako je například Kosmická smlouva z roku 1967, která zakazuje státům přisvojit si nebeská tělesa, ale umožňuje civilní využití vesmíru.

Lucembursko doufá, že přiláká investory ochotné pustit se do dobývání přírodních zdrojů ve vesmíru. „Vláda si vytyčila i finanční cíl, že se bude na těchto aktivitách podílet. Nevytvoří zainteresovaným firmám tedy jen právní podmínky, ale poskytne jim i finanční podporu,“ uvedl Kolář. Platí to ale pouze pro ty firmy, které mají sídlo v Lucembursku a tedy zde i platí daně.

Podle lucemburského ministra hospodářství Etienna Schneidera už proto budují své evropské pobočky obě americké firmy, které momentálně dominují v této ekonomické oblasti. „Mluvíme o firmách Planetary Resources a Deep Space Industries. Ty jsou v těchto aktivitách rozpracovány v podstatě nejdéle. O takových záměrech mluví několik let. Dá se tedy očekávat, že mají už i potřebné plány a technické knowhow na to, aby mohly jako první zahájit potřebné vývojářské práce i v praxi,“ dodal Kolář s tím, že Planetary Resources už s Lucemburskem podepsala kontrakt na 20 milionů eur, ze kterých bude provádět první přípravné práce.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru. Celý rozhovor s ředitelem České kosmické kanceláře Janem Kolářem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Lucembursko předložilo zákon o těžbě v kosmu. Právnický tým pro jeho znění vede Češka Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Škodu Kodiaq si už objednalo přes tisíc Čechů

    Byznys ·

    Zhruba měsíc po zahájení předprodeje si nové velké SUV Škody Auto pod názvem Kodiaq závazně objednalo více než jeden tisíc Čechů. Ti přitom ještě neměli možnost si vůz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.