Létající auto od Airbusu? Technologicky žádná novinka

Výrobce dopravních letadel Airbus nedávno uvedl, že se chystá představit prototyp funkčního létajícího taxi s robotickým pilotem. Vývoji létajících automobilů se ale věnuje velké množství firem. Letecký publicista Martin Salajka například považuje za velmi úspěšný slovenský koncept konstruktéra Štefana Kleina. Jde o značku Aeromobil, jež už dokonce získala zákonné souhlasy k používání tohoto létajícího vozu.

První pokusy o vývoj létajícího automobilu proběhly již na konci první světové války. „Ač je to k nevíře, tak první pokus o létající automobil už podnikl v roce 1917 letecký konstruktér Glenn Curtiss. První úspěšně létající automobil vzlétl už v roce 1937,“ řekl na rádiu Zet Salajka.

Za velice úspěšný koncept pak považuje slovenský vůz Aeromobil. Jde o jeden z mála strojů, které již získal uznání. Dostalo se mu dokonce základních zákonných souhlasů, aby létající auto mohlo být reálně provozováno. Jedná se o létající automobil, který podnikl několik letů a je tak prokázáno, že skutečně funguje.

Na světě je ale celá řada dalších firem, které pracují na vývoji vlastních konceptů. Dalším příkladem je izraelská firma Urban Aeronautics, která vyvinula automobil se zapouzdřenými vrtulemi. Tento automobil funguje spíše na bázi vrtulníku. Jeho vrtule jsou totiž podle Salajky překlopné. „I když prokazatelně létá, tak konstruktéři říkají, že to ještě chce asi deset let vývoje. I potom bude cena vysoká a rozhodně si to nebude moct dovolit jen tak někdo. Cenu uvádějí kolem 14 milionů dolarů,“ uvedl Salajka.

Pozadu ale nechce zůstat ani letecký gigant Airbus. Ten se letos chystá představit koncept létajícího taxi s robotickým pilotem. Chce demonstrovat, že jde o funkční koncept. Jako většinu těchto dopravních prostředků má pohánět elektřina. „Otázkou je, jak vývoj bude probíhat. Mluvíme-li o létajícím voze, tak si představíme jakési auto s křídly. Jelikož nám je ale známo, že Airbus, který je výrobcem dopravních letadel, má velmi silnou vrtulníkovou divizi Airbus Helicopter, tak je docela možné, že půjdou jiným směrem. S tím svým létajícím automobilem se možná budou přibližovat spíše nějakému malému vrtulníku,“ myslí si Salajka. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s leteckým publicistou Martinem Salajkou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Létající auto od Airbusu? Technologicky žádná novinka Foto: Airbus

reklama

Další články

  1. Trump složil slib, stal se americkým prezidentem

    Společnost ·

    Donald Trump dnes před washingtonským Kapitolem složil slavnostní slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse a započal tak svou prezidentskou éru. Před…

  2. Palata: Obamův odkaz? Je to splněný americký sen

    Společnost ·

    Dnešním dnem odchází z Bílého domu americký prezident Barack Obama. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se do dějin zapíše zejména tím, že je ztělesněním americ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.