Lotyšsko a Estonko nesmí do Ruska vyvážet rybí výrobky

Ruské úřady ve čtvrtek přechodně zakázaly dovoz konzervovaných ryb z Lotyšska a Estonska. Ruská veterinární a fytosanitární služba učinila tak kvůli tomu, že v rybích výrobcích objevila vysoké hodnoty jedovaté látky benzopyren. Ruské vztahy s pobaltskými zeměmi jsou kvůli politické situaci na Ukrajině napjaté. Agentura Reuters uvedla, že lotyšští producenti rybích výrobků jich vyvážejí do Ruska zhruba polovinu.  

Spory mezi Ruskem a pobaltskými státy o kvalitě rybích produktů probíhají už několik let. Rusko zvýšilo laboratorní kontroly rybích produktů a zakázalo dovoz výrobků určitých firem.

Lotyšský ministr zemědělství Jánis Dúklavs uvedl, že krok Ruska tento zákaz rozšířit nemusí s bezpečností rybích výrobků souviset. „Nespojím možná tuto věc s předsednictvím Lotyšska v Radě EU, ale připomenu vám, že litevští producenti mléka měli podobný problém, když jejich země předsedala EU,“ sdělil ministr lotyšským médiím.

Ruské úřady v roce 2013 pozastavily veškerý dovoz mléčných výrobků z Litvy. Oficiálně tak učinily kvůli výhradám ke kvalitě dováženého zboží. Litva v té době předsedala Evropské unii a hostila summit EU s východními partnery, na kterém se k nevoli Moskvy měla podepisovat dohoda o přidružení Ukrajiny k EU.

K podpisu tehdy nedošlo, protože Ukrajiny rozhovory o asociační dohodě na poslední chvíli přerušila. Skutečnost, že tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmítl asociační dohodu s EU podepsat, vyvolala v Kyjevě protesty, které přerostly v pouliční boje a svržení Janukovyčova proruského režimu.

 


Zdroj: ČTK

Lotyšsko a Estonko nesmí do Ruska vyvážet rybí výrobky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko sloučí své červnové splátky do jedné

    Byznys ·

    Řecko sloučí všechny červnové splátky do jedné. Řecká vláda to ve čtvrtek oznámila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Do konce měsíce tedy musí zaplatit splátky v cel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.