Loni na pražské burze nejvíce obchodovala společnost WOOD&Company

Největším obchodníkem s akciemi na pražské burze se v loňském roce stala společnost WOOD&Company, která jako jediná překonala objem 100 miliard korun.

Pomyslné zlato získala naposledy v roce 2007, od té doby prvenství patřilo každoročně loni druhé společnosti Patria Finance. Třetí pozici znovu uhájila Česká spořitelna.

Téměř všem obchodníkům z první desítky obchody s akciemi meziročně klesly. Výjimkou jsou pouze společnosti Equilor a Raiffeisenbank. WOOD&Company se snížil objem zhruba o pětinu, společnosti Patria Finance dokonce o třetinu a České spořitelně o téměř čtvrtinu.

Obchody s akciemi na pražské burze klesají nepřetržitě od roku 2007, loni se objem snížil o 76 miliard na 175 miliard korun. Podle analytiků je důvodem absence zajímavých společností, slabá podpora centrální banky, vývoj ekonomiky i problémy hlavních emisí. Letos by se ale prý situace mohla zlepšit.

Vedle akcií burza ještě obchoduje s dluhopisy, u kterých objem obchodů loni dosáhl 1,93 miliardy korun. Největším obchodníkem s dluhopisy byla J&T banka, která s objemem 3,5 miliardy korun předčila Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Trh se strukturovanými produkty vykázal objem obchodů 122 milionů korun.

Burza má nyní 17 členských bankovních a nebankovních obchodníků s cennými papíry, v průběhu loňského roku se rozšířila o společnosti Raiffeisen Centrobank AG a DB Securities. Oprávnění uzavírat obchody mají ještě Česká národní banka a ministerstvo financí.

Zdroj: ČTK

Loni na pražské burze nejvíce obchodovala společnost WOOD&Company Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.