Londýn se stal terčem teroristického útoku, policie hlásí 6 mrtvých

Londýn v noci na dnešek zažil další teroristický útok. V lokalitě London Bridge vjela dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Útok si podle policie vyžádaly nejméně 6 obětí, dalších 48 lidí bylo převezeno do nemocnic se zraněním. 

Podle CNN byly v baru pobodány nejméně dvě osoby. BBC s odvoláním na jednoho ze svědků informovala, že atentátníci křičeli: „Toto je pro Alláha“ . BBC zveřejnila fotografii údajně postřelených útočníků. Jeden z nich měl k tělu připoutány „kanystry“ . Policie potvrdila, že podezřelí měli na sobě patrně atrapy vest naplněných výbušninami.

Všechny tři útočníky z automobilu policie zabila. Podle šéfa protiteroristické jednotky Marka Rowleyho více útočníků nebylo, ale ještě to musí potvrdit další vyšetřování.

Policie i britská premiérka Theresa Mayová potvrdily, že incidenty, které se odehrály pět dní před předčasnými parlamentními volbami, byly patrně teroristickými činy. Londýnská policie později upozornila, že lidé se mají připravit na větší počet policistů v ulicích. Mayová dnes bude předsedat schůzi vládního výboru pro mimořádné situace COBRA.

Ještě několik hodin po útocích byla policejně uzavřena velká část centrálního Londýna a lidé byli vyzýváni, aby se oblasti vyhnuli. Mnozí Londýňané i turisté tak měli potíže dostat se domů. Útočiště jim poskytly některé restaurace a nejméně jedna taxislužba poskytovala lidem v nouzi bezplatné jízdy.

V Londýně byl hlášený ještě třetí incident ve čtvrti Vauxhall, kde policie zasahovala kvůli pobodání. S předchozími dvěma činy ale nesouvisel a patrně o teroristický útok nešlo.

„Ještě neznáme všechny podrobnosti, ale byl to úmyslný a zbabělý útok na nevinné Londýňany a návštěvníky,“  řekl londýnský starosta Sadiq Khan.

Poslední londýnské útoky se odehrály nedlouho poté, co byl stupeň ohrožení terorismem v zemi snížen z nejvyššího na druhý nejvyšší. Na maximální úrovni byl po atentátu v Manchesteru, kde 22letý sebevražedný útočník 22. května po koncertu americké popové zpěvačky Ariany Grandeové zabil 22 lidí. Zpěvačka už na twitteru uvedla, že se modlí za Londýn.

Dva měsíce předtím vjel do davu lidí na londýnském Westminsterském mostě 52letý islamista, který poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Útok si vyžádal stejně jako dnes šest obětí na životech, atentátníka zastřelila policie.

 

 

Zdroj: ČTK. Zet

Londýn se stal terčem teroristického útoku, policie hlásí 6 mrtvých Foto: ČTK/ZUMA/Tolga Akmen

reklama

Další články

  1. USA se obrátily zády ke klimatické dohodě

    Společnost ·

    Spojené státy se obrátily zády k světu a jdou proti vlastním zájmům. V reakci na rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody to krátce před čtvrt…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.