Londýn evakuoval pět výškových budov kvůli hořlavému obložení

Britské úřady v pátek zahájily preventivní evakuaci ze čtyř výškových domů na severu Londýna, u nichž bylo zjištěno stejné hořlavé obložení jako u vyhořelého domu s osmi desítkami obětí. Ještě v pátek večer opustili lidé 650 bytů, někteří obyvatelé se odejít ale zdráhají. Vláda dnes oznámila, že v rozsáhlé oblasti Anglie nevyhovělo protipožárním testům 27 výškových obytných bloků.

Obyvatelé evakuovaných domů mluví o vzteku i strachu kvůli opatření, které se týká téměř 4000 lidí. Původně mělo být v Camdenu vyklízeno na 800 bytů v pěti bytových domech, později ale byl jeden blok ušetřen a obyvatelé se mohli vrátit. Podle zdůvodnění úřadů je menší a má „několik jiných konstrukčních prvků“.

Camdenská radnice uvedla, že z pěti uvedených domů bude sundána nevyhovující tepelná izolace, která přispěla k rychlému šíření požáru, místo aby oheň zastavila. Obavy jsou ale kromě toho spojené i s izolací plynového potrubí vedeného do bytů a s protipožárními dveřmi.

Ministerstvo pro obce a místní správu dnes sdělilo, že protipožárním testům v Anglii neprošlo obložení 27 výškových domovních bloků. Jde o údaj z oblasti vymezené Londýnem, Manchesterem a Plymouthem.

Evakuace 650 bytů čtyř bytových bloků proběhla ještě v pátek večer. Odejít však odmítlo 83 obyvatel. Starostka Camdenu Georgia Gouldová k tomu poznamenala, že tento problém musejí vyřešit hasiči.

Obecní rada Camdenu sdělila, že pro evakuované zatím zajistila 270 hotelových pokojů. Kromě toho byla pro příjem těchto lidí vytvořena dvě nouzová střediska. „Nabádáme tyto obyvatele, aby, pokud mohou, pobývali u přátel nebo příbuzných. U koho to nebude možné, zajistíme ubytování,“ citoval sdělení radnice zpravodajský web BBC.

Gouldová sdělila, že opravy domů, ze kterých byli evakuováni lidé, mohou trvat až čtyři týdny. Později v rozhovoru pro rozhlas uvedla, že se opatření týká téměř 4000 osob.

Londýnský starosta Sadiq Khan sdělil, že „vzhledem ke konkrétním podmínkám, byla evakuace nutná“. Britská premiérka Theresa Mayová na twitteru napsala, že myslí na evakuované.

Požár z minulého týdne způsobila lednice

Tragický požár výškového obytného domu v Londýně z minulého týdne začal kvůli vadné ledničce. Podle zástupkyně policie Fiony McCormackové šlo o lednici s mrazákem typu FF175BP, kterou vyrábí firma Hotpoint. Tento typ nebyl v minulosti označen za závadný a firma jej nestáhla z oběhu. Policie ve spolupráci s výrobcem spotřebičů provádí další testy. „Máme nyní odborné důkazy, že oheň nebyl založený úmyslně,“ uvedla zástupkyně policie.

V již provedených bezpečnostních zkouškách propadla jak izolace, tak i obkladový materiál budovy. Britská média v uplynulých dnech spekulovala o tom, že neobvykle rychlé šíření požáru čtyřiadvacetipodlažní budovou mělo na svědomí právě hořlavé obložení.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

 

Londýn evakuoval pět výškových budov kvůli hořlavému obložení Foto: ČTK/AP/Alastair Grant

reklama

Další články

 1. ECB uzavře dvě italské banky

  Byznys ·

  Evropská centrální banka (ECB) chce zavřít dvě problémové italské banky, neboť se blíží úpadku. Jak uvedla agentura AP, jde o Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza.…

 2. Francie má podle Sobotky zájem o dialog

  Společnost ·

  Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Novinářům to po pátečním prvním jednání premi…

 3. EU prodlouží sankce proti Rusku, uvedl Tusk

  Byznys ·

  Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí vrcholné schůzky oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.