Londýn a Brusel se poprvé sejdou k rozhovoru o brexitu, téměř rok po britském referendu

Vyjednavači Evropské unie a Velké Británie se dnes v Bruselu poprvé sejdou, aby probírali podobu odchodu ostrovní země z bloku. Jednání o takzvaném brexitu začínají skoro rok od chvíle, kdy o konci v unii rozhodli Britové v referendu. Evropskou unii bude zastupovat její vyjednavač Michel Barnier, za britskou stranu za stůl zasedne ministr pro brexit David Davis. Jednání začne v 11:00 středoevropského času.

Do diskusí vstupuje s tím, že Británie zůstává partnerem a spojencem ostatních evropských zemí. „I když to bude dlouhá cesta, je náš cíl jasný - hluboké a speciální partnerství mezi Británií a EU, dohoda jako v historii žádná jiná,“ měl by prohlásit v úvodu jednání.

První setkání, které skončí večerní společnou tiskovou konferencí, je úvodem do první jednací fáze. V ní se chce EU domluvit především na zachování práv evropských občanů v Británii - a Britů v EU - po brexitu, na vyrovnání finančních závazků Británie a otázce budoucí podoby režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Davis předpokládá, že se dnes dojedná struktura nadcházejících rozhovorů a tedy rámec, ve kterém budou probírána konkrétní témata.

Teprve až bude v této fázi jednání dosažen „dostatečný pokrok“, což by se podle předpokladů mělo stát na podzim, dostane Barnier od 27 unijních zemí mandát, aby začal s Brity jednat také o nové podobě vzájemných vztahů. Británie by se mimo EU měla ocitnout na jaře roku 2019.

Dnešní začátek rozhovorů proberou v úterý zástupci 27 unijních států na jednání v Lucembursku. Ve čtvrtek večer se postupem vyjednávání budou na summitu v Bruselu zabývat také předsedové států a vlád sedmadvacítky.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Londýn a Brusel se poprvé sejdou k rozhovoru o brexitu, téměř rok po britském referendu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Rusko kritizuje USA za protiopatření proti Kubě

    Byznys ·

    Za politováníhodná v neděli označilo ruské ministerstvo zahraničí protikubánská opatření, která v pátek ohlásily USA. Nový přístup americké vlády ke Kubě podle ministe…

  2. Sucho zkomplikovalo dopravu na dolním Labi

    Byznys ·

    Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním toku Labe. Nákladní plavidla stojí v přístavech, kvůli nízkému stavu nevyjedou ani víkendové výletní parníky z Děčína. Třetí r…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.