Lodě ve Středozemním moři přestaly pomáhat, vypovídají uprchlíci

Uprchlíci z lodi směřující z Afriky do Evropy vypověděli, že kolem jejich člunu proplulo několik několik záchranářských plavidel. Ani jedno z nich se ale nepokusilo jim pomoci. Pomoc musela až loď Aquarius. Informaci o tom v neděli zveřejnila francouzsko-německá charitativní organizace SOS Méditerranée, která Aquarius provozuje společně s Lékaři bez hranic (MSF). Organizace vyzvaly evropské vlády, aby oznámily posádce, kde může s více než stovkou migrantů bezpečně zakotvit, uvedla agentura Reuters.

Aquarius je aktuálně na své letošní desáté misi ve Středozemním moři. V pátek nedaleko libyjských břehů vzala na palubu 141 migrantů ze dvou dřevěných člunů. SOS Méditerranée a MSF obvinily libyjskou pobřežní stráž z hazardování s jejich životy, když posádku lodi neinformovala o blízkosti člunů v ohrožení.

Organizace také uvedly, že jiné lodě v oblasti patrně migranty ignorovaly. Uprchlíci údajně vypověděli, že jejich člun minulo pět různých lodí, ale pomoc nenabídly. Neochotu záchranářských lodí přičítá SOS Méditerranée tomu, že Itálie a Malta v minulých týdnech odmítly záchranářským lodím povolení vplout do jejich přístavů. Posádky záchranářských plavidel prý nyní váhají s poskytnutím pomoci, protože nechtějí riskovat, že běženci na jejich palubách uváznou a posádky je nebudou moci dopravit do bezpečí.

Právě do takové situace se dostala v červnu loď Aquarius, když převážela více než 600 běženců a Itálie i Malta jí uzavřely přístavy. Po devíti dnech dostala povolení zakotvit ve Španělsku. Nyní podle reportéra Reuters na palubě lodi nastalo něco podobného. Malta přijetí Aquariusu odmítla bezprostředně po poslední záchranné operaci, Itálie vyjádřila stejné stanovisko během víkendu.

"Nejdůležitější je, aby byli přeživší bezodkladně dopraveni na bezpečné místo, kde budou uspokojeny jejich základní potřeby a kde budou ochránění před zneužíváním," řekl koordinátor pátracích a záchranných operací SOS Méditerranée Nick Romaniuk.

Počet migrantů vyrážejících z nestabilní severoafrické Libye v posledních měsících výrazně klesl. Nejvíce migrantů letos směřuje do Španělska, kam jich podle aktuálních čísel Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo od 1. ledna přes 24 600. Do Itálie, která od roku 2014 přijala přes 650 000 migrantů, se jich dostalo téměř 19 000. Ve snaze překonat Středozemní moře už letos 1524 lidí zahynulo nebo je nezvěstných.

 

 

Zdroj: ČTK

Lodě ve Středozemním moři přestaly pomáhat, vypovídají uprchlíci Foto: dboystudio / Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Drsný kraj s příjemnou chutí jakostní šunky

    Komerční sdělení ·

    Moravskoslezský kraj je často spojován s drsnou průmyslovou Ostravou, ale i v tomto kraji můžeme nalézt krásné historické památky a malebnou krajinu. …

  2. Jak americká TSA sleduje pasažéry na letišti?

    Společnost ·

    Převlékání na letištní toaletě, kontrola odrazu ve výloze obchodu nebo poslední pasažér přicházející na palubu letadla. Že se nejedná atypické chování cestujících na l…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.