Lékárníci chtějí po vládě kompenzaci za zrušení poplatků za recept, které se čeká od ledna

Za zrušení třicetikorunových poplatků ve zdravotnictví, které má být zavedeno již začátkem roku 2015, budou lékárny požadovat po vládě plnou kompenzaci. Předsedové okresních sdružení lékárníků nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví na částečnou náhradu chybějících výnosů z poplatků. Po víkendovém setkání lékárníků to sdělil mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Ministerstvo zdravotnictví se dosud k tomuto požadavku nevyjádřilo.

Lidé by měli přestat platit třicetikorunové poplatky v lékárnách a u lékařů již od začátku příštího roku. Zachována by měla zůstat pouze platba 90 korun na pohotovostech.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka by ztráta těchto výnosů měla být lékárnám kompenzována lehkým zvýšením marže. Tu by měly dle ministra hradit pojišťovny a zákazníků by se tak vůbec neměla dotknout. Další variantou je podle něj zavedení takzvaného zdravotního výkonu pro lékárníky, například za poučení pacienta při výdeji léku.

Podle Němečka lékárny vykazují, že se na poplatcích vybralo 1,7 miliardy korun, ale ve skutečnosti většina lékáren poplatek nevybírala a pacientům ho kompenzovala. Stát bude lékárnám nahrazovat jen to, co se reálně vybralo.

Podle sdružení lékárníků ale hlavními viníky toho, že se někde obcházela povinnost vybírat regulačních poplatků, jsou stát a kraje. „Stát tuto situaci umožnil a prostřednictvím svých kontrolních orgánů i posvětil, kraje ji potom masivně uvedly do praxe. Ostatní lékárny se pak musely zachovat stejně jako lékárny v krajských zařízeních, aby nepřišly o pacienty,“ tvrdí předsedové okresních sdružení lékárníků.

Podle nich navíc stále platím, že lékárny regulační poplatky vybírají a kompenzace pacientům dávají ze svých prostředků. Zrušení poplatků je tedy citelně postihne.

Zrušení regulačních poplatků, kromě platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy korun.

Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat. Regulační poplatky zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka.

Zdroj: ČTK

Lékárníci chtějí po vládě kompenzaci za zrušení poplatků za recept, které se čeká od ledna Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.