Lékaři bez hranic ČR: Ebola v západní Africe se rozšiřuje a stále není pod kontrolou

Epidemie eboly v západní Africe navzdory některým pozitivním údajům neustupuje, naopak se geograficky rozšiřuje a stále není pod kontrolou. Uvedl to dnes ředitel Lékařů bez hranic v ČR Pavel Gruber.

Ebola se v Africe stále rozšiřuje, tvrdí ředitel Lékařů bez hranic v České republice Pavel Gruber. Za nejnutnější opatření v současnosti organizace Gruber považuje vytváření malých mobilních týmů, které budou schopny rychle reagovat na nový výskyt smrtelné nemoci, a obnovení zhroucených zdravotnických systémů v zasažených zemích. S pomocí české vlády jsou Lékaři bez hranic podle Grubera spokojeni napůl.

„Kdyby Česká republika tam v září postavila izolační jednotku o deseti lůžkách, tak by to byla ohromná pomoc a mimořádně by to bylo ceněné. A to je to, co jsme nedostali,“ řekl si Gruber. S českou vládou se o další pomoci už jednat nechystá.

Česká vláda už dříve pro boj Lékařů bez hranic s ebolou uvolnila tři miliony korun, za další čtyři miliony nakoupila ochranné prostředky a ještě zhruba 15 milionů čeká podle ředitele organizace na alokaci. Podle Lékařů bez hranic jsou ale nejpotřebnější lidské zdroje, a proto jsou prý s pomocí české vlády spokojeni napůl.

Ebolou v západní Africe onemocnělo už téměř 16 tisíc lidí a zhruba 5700 jich zákeřné chorobě podlehlo. Nejpostiženějšími zeměmi jsou Libérie, Guinea a Sierra Leone, ve výrazně menší míře zasáhla také Mali, Nigérii a Senegal. Podle posledních údajů se v Libérii absolutní počet případů nákazy snížil a také Sierra Leone je přesvědčena, že epidemie v zemi dosáhla svého vrcholu a mohla by začít ustupovat.

Lékaři bez hranic, kteří v západní Africe provozují šest ebolových center, však příliš optimističtí nejsou. Epidemie podle nich zatím neustupuje. „V Libérii sice absolutní počet případů poklesl, hlavně v (metropoli) Monrovii, nicméně celkově v Libérii nám pořád přibývají nová epicentra a ta epidemie se geograficky rozšiřuje,“ přiblížil Gruber. „Situace pořád není dobrá,“ tvrdí.

„Pokud budeme mluvit o Guineji a Sieře Leone, tak v obou těch zemích bohužel případů přibývá i dochází ke geografickému rozšíření," dodal Gruber. „To, že se o ebole teď trošku mluví méně, neznamená, že by epidemie byla pod kontrolou,“ varoval.

„Momentálně se zdá, že nejvíce potřeba jsou malé flexibilní týmy, které budou schopné rychle reagovat na nový výskyt epidemie, izolovat pacienta a sledovat jeho kontakty,“ uvedl Gruber k tomu, co je z pohledu jeho organizace v současnosti nejnutnější pro zvládnutí epidemie.

Druhým nejpalčivějším problémem je podle něj celkové zhroucení zdravotnických systémů v zasažených zemích. „Je potřeba obnovit zdravotnický systém, aby epidemie nevedla k tomu, že mnohem více mrtvých zemře na banální nemoci typu průjem nebo malárie, protože je nikdo neošetří,“ doplnil Gruber.

Zdroj: ČTK

Lékaři bez hranic ČR: Ebola v západní Africe se rozšiřuje a stále není pod kontrolou Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.