Listopadové volby do amerického Kongresu budou nejdražší v historii

Nadcházející listopadové volby do amerického Kongresu budou nejdražší v historii. Podle Střediska pro odpovědnou politiku (CPR), které sleduje finanční toky v politice, stála bouřlivá kampaň takřka čtyři miliardy dolarů (88 miliard korun).

Zhruba miliardu dolarů vynaloží různé formálně nezávislé politické akční výbory, jejichž prostřednictvím mohou jednotlivci či zájmové skupiny neomezeně investovat do televizních a dalších inzerátů. Rychlost jejich utrácení v posledních dnech kampaně činí v průměru 19,4 milionu dolarů denně.

Nejdražší předvolební klání v americké historii bude zřejmě v Severní Karolíně, kde bylo na burcování voličů před volbami do Senátu vynaloženo odhadem na 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun).

Volby 4. listopadu, kdy Američané vybírají nové složení Sněmovny reprezentantů a třetinu Senátu, podle průzkumů zřejmě ovládnou republikáni. Ti mají šance připravit demokraty o šest křesel v Senátu, což by jim při předpokládané dominanci ve Sněmovně reprezentantů mělo pomoci k ovládnutí celého Kongresu.

Analytici očekávaný neúspěch demokratů připisují nízké popularitě demokratického prezidenta Baracka Obamy. Podle průzkumu institutu Pew Research Center volby do Kongresu považuje 61 procent dotazovaných republikánů za hlasování proti prezidentovi, zatímco v roce 2010 si totéž myslelo 56 procent oslovených republikánů.

Že se kampaň republikánů ostře vymezuje proti Obamovi, potvrzuje předvolební debata z Arkansasu mezi republikánským kandidátem do Senátu Tomem Cottonem a jeho demokratickým rivalem Markem Pryorem. Cotton během 90minutové diskuse pronesl Obamovo jméno 74krát. List The Washington Post v komentáři poznamenal, že letošní kampaň je o Obamovi a o tom, jak lidé pohlížejí na jeho politiku.

Zdroj: ČTK

Listopadové volby do amerického Kongresu budou nejdražší v historii Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.