Limity podpory pro investiční pobídky podle KPMG klesnou o 15 procent

Velké firmy mohou požádat o investiční pobídky v České republice v současném výhodnějším režimu jen do konce února. V souvislosti s novými pravidly EU pro poskytování veřejné podpory dojde od července ke snížení limitů podpory pro investiční pobídky ze současných až 40 na 25 procent. Zpřísnění podmínek není podle poradenské společnosti KMPG pro českou ekonomiku dobrou zprávou.

Se snížením podpory se zároveň zásadním způsobem zvýší administrativní náročnost celého procesu předkládání žádostí o investiční pobídky. Nová pravidla vstoupí v účinnost od letošního července. Firmy, které chtějí využít stávajícího výhodnějšího režimu, by měly podat žádost o investiční pobídky nejpozději během února, aby bylo možné jejich žádost schválit do konce června 2014.

„Nové pokyny EU k regionální podpoře byly zveřejněny loni v červnu a jejich účinnost byla odložena až od 1. července 2014. Díky tomu je možné podávat žádosti o investiční pobídky ve stávajícím režimu, který je pro velké podniky velmi výhodný, ještě v lednu a únoru 2014, uvedl partner odpovědný za oblast investičních pobídek ve společnosti KPMG Jan Linhart.

Podle něj je smutné, že ve chvíli, kdy česká ekonomika potřebuje nové investice a představitelé státu se snaží příliv investic podpořit, přijde z Bruselu restrikce takového rozsahu. Žadatelé o pobídky by se měli nově připravit především na náročnější přípravu rozsáhlé dokumentace, která navíc ve svém důsledku přímo ovlivní výši veřejné podpory, a tedy i maximální částky investičních pobídek. Například bude nutné prokázat skutečné důvody vedoucí k umístění investice do konkrétní lokality a současně uvést hypotetické srovnání, co by se stalo v případě, že by společnost podporu nezískala. Dále bude nutné předložit písemné doklady ilustrující daný model jako je např. analýza ziskovosti projektu.

„Zpřísnění podmínek pro udílení investičních pobídek není pro českou ekonomiku dobrou zprávou. Slabou útěchou může být, že nepoškozují pouze nás, ale stejné restrikce se týkají celé Evropské unie,“ dodal Linhart.

Nová pravidla EU pro poskytování veřejné podpory byla definována v návaznosti na ukončení programového období Evropské unie 2007 - 2013. Aktuálně se připravuje také nový koncept příslušné zákonné úpravy na lokální úrovni, který nové normy reflektuje.

Zdroj: ČTK

Limity podpory pro investiční pobídky podle KPMG klesnou o 15 procent Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.