Limit pro antibiotika byl v polském kuřecím překročen trojnásobně

Kuřecí maso z Polska, o jehož nálezu informovala Státní veterinární správa (SVS), obsahovalo trojnásobně vyšší než povolené množství antibiotika doxycyklinu. Lék se v chovech drůbeže používá pro léčení onemocnění dýchacího ústrojí. Do ČR mělo být dovezeno celkem 1200 kilogramů mražených kuřecích řízků, veterináři nařídili stažení masa z trhu.

Nadlimitní množství léku bylo podle mluvčího zjištěno ve třech z šesti odebraných vzorků. Vyšetření a následnou analýzu provedli ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě.

Mluvčí SVS Josef Duben uvedl, že veterinární inspektoři zajistili 200 balení řízků ve skladě v Pardubickém kraji. Zbytek byl už dříve distribuován do dalšího skladu a prodejen v Poličce a Jičíně. Veterináři začali z trhu stahovat také toto maso. Pokud si někdo výrobek firmy Handlowa ALMA s datem výroby 19. října 2012 koupil, má možnost ho vrátit prodejci.

Maso se zbytky antibiotik v nadlimitním množství je nepoživatelné a musí být zlikvidováno. Jeho konzumace by podle Dubna přispívala k upevňování rezistence antibiotika na některého z původců onemocnění u lidí, čímž by se léčba antibiotiky stávala méně účinnou.

Státní veterinární správa během více než týdne mimořádných kontrol do dnešního dne odebrala 128 vzorků drůbežího masa a masných výrobků. Kontrolované zásilky byly z Německa, Polska, Maďarska, Rakouska, Nizozemska a Brazílie. Mimořádná kontrolní akce je zatím naplánovaná do 15. července. Podnětem ke kontrole byla aféra s údajným zneužíváním antibiotik v polských chovech drůbeže.

Zdroj: ČTK


Limit pro antibiotika byl v polském kuřecím překročen trojnásobně

reklama

Další články

 1. Francouzští boháči navzdory krizi dál bohatnou

  Byznys ·

  Francouzští boháči jsou navzdory ekonomické krizi čím dál bohatší. Podle časopisu Challenges se celkový majetek 500 nejbohatších rodin a jednotlivců ve Francii v uplynulé…

 2. CIAF 2013

  Tech ·

  7. a 8. září 2013 Letiště Hradec Králové http://www.airshow.cz/227-CZ-CIAF-2013-Technika.html …

 3. Světová produkce obilovin bude letos rekordní

  Byznys ·

  Světová produkce obilovin v letošním roce stoupne na rekordních 2,48 miliardy tun. Meziročně bude vyšší o sedm procent. Vyplývá to z nového odhadu, který dnes zveřejnila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.