Lidovci, TOP 09 a STAN podpoří růst penzí, ne pokles zásluhovosti

Opoziční strany KDU-ČSL, TOP 09 a STAN souhlasí s výraznějším zvyšováním důchodů, které slibuje jednobarevná vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi. Stavějí se ale proti chystanému oslabování zásluhovosti penzí. Chtějí od kabinetu bez důvěry slyšet, odkud na slibované vyšší přidávání důchodcům vezme peníze. Vyzývají k přípravě důchodové reformy. Podle nich představuje jediné řešení k dlouhodobé udržitelnosti penzijního systému. Vedení lidovců, TOP 09 a STAN to dnes řekla novinářům ve Sněmovně.důchod

Vláda v demisi dnes schválila svůj návrh na změny penzí. Novela má změnit složení důchodů, což oslabí zásluhovost. Víc než dosud by se tak přidávalo lidem s malými penzemi, ostatním by se růst důchodů zpomalil. Podle ministryně práce v demisi Jaroslavy Němcové by se to mohlo týkat zhruba poloviny seniorů a seniorek. Novela počítá i s tím, že by se o 1000 korun zvedl důchod lidem nad 85 let.

Trojice stran zvyšování penzí podporuje, nesouhlasí ale se snižováním zásluhovosti důchodů. "Ústavní soud rozhodl, že z důchodů není možné udělat jednorázovou dávku, která je podobná pro všechny. To, že vláda ANO chce sebrat peníze důchodcům, aby přidala jiným, chápu jako cílení na jejich voliče, ale musí tu být nějaká spravedlnost," řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Také podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové novela boří základní princip zásluhovosti. Oslabování zásluh a nivelizace penzí jsou pro stranu nepřijatelné, návrh proto ve Sněmovně nepodpoří. "Je to cesta k rovnostářství, kterou my rozhodně nepodporujeme. Pokud jsem v produktivním věku odváděl víc, mám v důchodovém věku nárok na vyšší důchod. Je to i výrok Ústavního soudu," uvedla. Podle místopředsedy STAN Víta Rakušana nemá snížení zásluhovosti opodstatnění.

Podle lidovců, TOP 09 a STAN vláda v demisi dosud navíc neupřesnila, jak chce zvýšené výdaje na důchody pokrýt. Žádají Babišův kabinet bez důvěry, aby oznámil, odkud finance vezme. Letošní rozpočet počítá na důchody se sumou 424,4 miliardy. Podle podkladů pro vládu by to v příštím roce mělo podle navrhované novely být 462,4 miliardy.

"Když se bavíme o velkém jednorázovém zvýšení, budou se muset peníze najít i v dalších letech. Je nutné se bavit o důchodové reformě. Toto žádná skutečná reforma není," uvedla Pekarová Adamová. STAN podle Rakušana nepodpoří návrhy, u nichž nebude zřejmé, odkud na ně peníze poplynou.

Lidovci, Starostové a TOP 09 vyzývají vládu k přípravě důchodové reformy, na které se chtějí podílet. Podle nich jsou reformní změny jediná cesta k dlouhodobé udržitelnosti a fungování systému penzí.

 

Zdroj: ČTK

Lidovci, TOP 09 a STAN podpoří růst penzí, ne pokles zásluhovosti Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Soud osvobodil kurdského politika Sáliha Muslima

    Společnost ·

    Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. Toho česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. Jde přitom…

  2. Berlusconi touží po 40 % hlasů

    Společnost ·

    Italský expremiér Silvio Berlusconi, který v nadcházejících parlamentních volbách usiluje o návrat do nejvyšší politiky jako jedna z hlavních tváří pravostředové koali…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.