Lidl bude v Británii kromě prodejen stavět i byty a školy

Obchodní řetězce, které ve Velké Británii čím dál hůře získávají stavební povolení pro nové prodejny, přišly s novým řešením, kterým je vývoj a výstavba obytných a kancelářských prostor společné s obchody. Aktuálně největšími plány disponuje německý řetězec Lidl, který hovoří o stavbě více než třech tisíců domácností a škol v okolí Londýna.

Společnost Lidl & Schwarz-Gruppe, které patří i síť obchodů Kaufland, se tématu bydlení věnuje už od roku 2008. Do této chvíle postavila kolem 300 domů. To se má teď změnit. Společnost Dietera Schwarze má v plánu výstavbu budov se smíšeným využitím, Lidl bude tak kromě prodejen podporovat i stavbu kanceláří, hotelů, studentských kolejí a bytů.

O reálně podobě projektu se půjde přesvědčit už příští rok v britském Richmondu, jednom z obvodů Londýna. Zde bude místní základní škola Deer Park sídlit na dvou podlažích nad prodejnou Lidl a součástí stavby bude i fotbalové hřiště. Řetězec také plánuje otevřít nejméně 50 nových prodejen napříč Spojeným královstvím.

Německý diskont ale není prvním řetězcem na území Británie, který spojuje školy a obytné stavby s prodejnami. Společnost Tesco postavila stovky bytů nad svými prodejnami ve Woolwichi na jihovýchodě Londýna a Streathamu na jihozápadě britské metropole. Dalším investorem je britská obchodní síť Sainsbury, která tvoří téměř pětinu všech obchodních domů ve Spojeném království. Ta investovala do více než 700 bytů v oblasti Vauxhall na jihozápadě Londýna. Nedávno navíc získala povolení k realizaci projektu ve východním Londýně, kde britský řetězec utratí na 200 milionů liber a dá tak vzniknout 683 bytům.

Pro obchodníky je tak pronájem bytů možností zvýšení výdělku a pro řetězec Lidl dalším rozšířením jejich portfolia, které už dlouho nezahrnuje pouze prodej potravin. Tom Edson, britský odborník na supermarkety v oblasti finančního poradenství a nemovitostí, tvrdí: „Mít lidi nad obchodem není špatná věc. Znamená to, že máte připravenou zákaznickou základnu.“ Dodává také, že často je to pro obchody jediná možnost, jak se do některých oblastí dostat, tedy poskytnout tam bydlení. Toho si je vědom i generální ředitel společnosti Lidl Christian Härnagel, který je ve funkci od roku 2016. Za jeho působení byla naplánována realizace 476 bytů, obchody, které mají nad sebou šestici bytů, už byly otevřeny například v Dartfordu a Kentu.

Firma se chce zaměřit především na cenově dostupné byty než na luxusně vybavené, a to v souladu s obrazem celé společnosti, která nabízí cenově dostupné zboží. „Znamená to pro nás, že chceme nadále podporovat komunitu, které jsme součástí, a to tím, že poskytujeme přidanou hodnotu nad rámec cenově dostupných potravin,“ shrnuje celou ideu Härnagel.    

 

 

Zdroj: The Guardian, YRN

Lidl bude v Británii kromě prodejen stavět i byty a školy Foto: Veja / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BMW postaví v Maďarsku továrnu za miliardu eur

  Byznys ·

  Německá automobilka BMW investuje zhruba miliardu eur (25,6 miliardy Kč) do výstavby nové továrny na výrobu aut v Maďarsku. Továrna s výrobní kapacitou až 150.000 vozů…

 2. Trump vyzdvihl italský protiimigrační přístup

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump v pondělí vyzdvihl italského premiéra Giuseppea Conteho za rázný protiimigrační přístup jeho vlády. Trump během Conteho návštěvy v Bílé…

 3. Zeman jmenoval Maláčovou ministryní práce

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman v pondělí na zámku v Lánech jmenoval ministryní práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). Hrad o tom informoval na twitteru. Ve vládě nahrad…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.