„Lidi by si měli čas od času užít digitálního detoxu,“ říká Jan Dvořák

Lidé by si měli udělat čas od času chvíli na takzvaný digitální detox. Většina lidí to ale ignoruje a bere si notebook nebo tablet i na svou dovolenou. S ohledem na Čechy jde dokonce o dvě třetiny obyvatel. Podle ředitele počítačové školy Gopas Jana Dvořáka jsme na mobilních telefonech a tabletech závislí. 

Závislosti na těchto chytrých zařízeních nahrávají i okolnosti. Výrobci a producenti totiž všechno sdílejí přes online média. Pokud člověk hledá jakékoli informace, tak se podívá na internet. Knihovny už bohužel nehrají takovou roli jako v minulosti.

 „Pomalu se na těchto zařízeních stáváme závislí. Když se podíváme kolem sebe, tak vždy jsou humorné obrázky, jak třeba jeden člověk na zastávce čte knihu a dalších dvacet kouká do telefonu. Ten, co čte knihu, je považovaný za divného,“ řekl Dvořák na rádiu Zet.

Člověk by si měl ale podle Dvořáka od podobných zařízení čas od času odpočinout a připomenout si, že život probíhá také někde jinde než v online prostředí.

„Já bych to doporučil všem. Snažím se jednou za čas telefon odložit a vůbec ho nepoužívat, nekoukat se na internet a užívat si víc lidi a přírodu kolem sebe,“ sdělil Dvořák.

Komplikaci oprostit se od mobilních telefonů ovšem ztěžuje i samotné prostředí dovolených. Pláže totiž často nabízejí připojení k Wi-Fi a lidé tak namísto vychutnávání moře brouzdají po sociálních sítích. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem počítačové školy Gopas Janem Dvořákem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Lidi by si měli čas od času užít digitálního detoxu,“ říká Jan Dvořák Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Corbyn se pokusí o vypsání nových voleb

    Společnost ·

    Vůdce britské opozice Jeremy Corbyn se chce pokusit o vypsání nových parlamentních voleb. Citoval ho list Daily Mirror. Corbynovi labouristé vyšli z voleb z 8. června …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.