reklama

„Lidé mají oproti 90. létům o 80 % větší šanci na zdárnou léčbu rakoviny,“ řekl J. Dvořáček

Lidé mají v současnosti oproti 90. létům o 80 procent větší šanci na vyléčení rakoviny. Na rádiu Zet to řekl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. Nyní lze totiž snáze specifikovat, o jaký typ rakoviny se jedná a na každý druh onemocnění pak nasadit specifickou léčbu. Díky tomu se pak zvyšuje šance na přežití pacienta. 

Mohlo by vás zajímat

Jak je možné, že se mezi lety 2001 až 2011 výskyt rakoviny zvýšil o 21 %, ale úmrtnost současně klesla o 4 %?  

Je to dáno především tím, v jakém čase a jakým způsobem se pacienti dostávají k moderní léčbě. Jednou rovinou je samozřejmě včasná diagnostika, kterou je prevence. To znamená, v jaké fázi jsme schopni to onemocnění identifikovat. Tou druhou je, jestli jsme schopni mu nasadit správnou cílenou léčbu. To je to, co se vlastně v posledních letech poměrně dramaticky změnilo. Víc a víc přípravků v onkologii je zaměřeno na určitý typ pacientů. První, co během stanovení léčby musí proběhnout, je identifikace biomarkeru. Podle něj je pak nasazován určitý typ léčby, který je určený užší skupině pacientů. Úmrtnost v rámci onkologie klesla o desítky procent. Oproti 90. létům jde o 80 procent vyšší šance na přežití, než byla přibližně před těmi 25 lety.

Můžete nám přiblížit nové poznatky při léčbě rakoviny?

Ono je to dáno tím, že jsme schopni specifikovat, o jaký typ rakoviny se jedná. Když se třeba podíváte na onemocnění hematoonkologická (rakovina krve - poznámka redakce), tak ještě před padesáti lety jsme věděli, že jde pouze o onemocnění rakoviny krve. Dnes jsme již schopni identifikovat řádově desítky různých typů onkologických onemocnění krve. Na každý typ onemocnění jsme pak schopni nasadit konkrétní léčbu. Zásadní změna je v tom, o jaký typ onemocnění se jedná.

Když hovoříme o inovativních metodách, tak jednou z nich je imunoonkologie. Co se pod tímto názvem skrývá? 

Imunoonkologie je vlastně jeden z těch nových postupů, který přináší farmaceutický průmysl. Ten souvisí s tím jedním z posledních trendů ve vývoji nových přípravků pro onkologii. Jedná se vlastně o aktivizaci určité části imunitního systému pacienta, tak, aby byl vlastně sám schopen se poprat s nádorem a s rakovinovým onemocněním. Jednou z výhod, které imunoterapie přináší, jsou minimální vedlejší účinky. Když se podíváte na léčbu onkologie posledních 15 let zpátky, tak tam šlo o chemoterapii. Šlo o různé typy léků a přípravků, které poměrně drasticky pracovaly v rámci organismu pacienta a likvidovaly konkrétní nádor. To, co vlastně přináší imunoterapie, jsou přípravky, které pracují se samotným člověkem, s jeho imunitním systémem a aktivují jeho část tak, aby se sama s tím onemocněním vypořádala.

Dá se imunoonkologie neboli imunoterapie použít na všechny druhy rakoviny nebo jenom na některé?

V současné chvíli jde pouze o léčbu melanomu a rakoviny prostaty. Nyní ale probíhá velké množství studií, které má tento přístup nějakým způsobem přenést na další typy těch onkologických onemocnění. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakubem Dvořáčkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Lidé mají oproti 90. létům o 80 % větší šanci na zdárnou léčbu rakoviny,“ řekl J. Dvořáček Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 %

    Byznys ·

    Ceny v průmyslu v rámci České republiky se v lednu meziročně snížily o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.