Lidé zatím odevzdali jen necelou třetinu daňových přiznání, nejzazší termín se přitom blíží

Lidé zatím odevzdali necelou třetinu daňových přiznání daně z příjmu fyzických osob za loňský rok. Do konce minulého týdne jich finanční správa dostala 578 tisíc, přičemž celkem jich čeká okolo téměř dva miliony stejně jako loni. ČTK to dnes sdělila mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července.

V případě, že poplatník podá daňové přiznání po zákonné lhůtě a zpozdí se o více než pět pracovních dnů, finanční úřad automaticky ze zákona přistupuje k výpočtu pokuty. Pokud ale vypočtená pokuta nedosáhne výše 200 Kč, úřad ji nepředepíše.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Formulář lze na úřad zaslat poštou, donést osobně nebo podat přes internet. Na internetových stránkách Finanční správy je možné formulář vyplnit včetně kontroly správnosti propočtu a zaslat ho finančnímu úřadu elektronicky buď prostřednictvím daňového portálu, nebo datové schránky. Zůstává také možnost daňové přiznání pouze elektronicky vyplnit, poté vytisknout a zaslat na finanční úřad poštou nebo doručit osobně.

K datovým schránkám se vztahuje jedna z novinek letošního daňového přiznání. Lidé s aktivní datovou schránkou, kterým roční zúčtování daně neprovede zaměstnavatel, od letoška musejí daňové přiznání podávat elektronicky datovou zprávou. A to mohou učinit jak prostřednictvím datové schránky, tak i přes aplikaci Elektronická podání pro finanční správu.

Nicméně Finanční správa na počátku března informovala, že během letošního roku bude možné podat daňové přiznání i datovou zprávou bez uznávaného elektronického podpisu nebo ověřené identity podatele přihlášením do datové schránky. Přiznání ovšem bude nutné do pěti dnů potvrdit například formou e-tiskopisu.

V případě sedmiprocentní solidární přirážky k dani z příjmů fyzických osob pro příjmy nad zhruba 1,2 milionu Kč ročně byla od letoška zákonem zrušena povinnost podat daňové přiznání v takovém případě, kdy roční příjem nepřesáhne stanovenou hranici, ale v některém měsíci je odvedena záloha na solidární zvýšení daně. Nyní tak v souvislosti se solidární přirážkou musí daňové přiznání podat jen ti, kteří měli za celý rok příjem nad stanovenou hranici.

 

Zdroj: ČTK

Lidé zatím odevzdali jen necelou třetinu daňových přiznání, nejzazší termín se přitom blíží Foto: ČTK/Vostárek Josef

reklama

Další články

  1. Lufthansa se připravuje na další stávku pilotů

    Byznys ·

    Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyzývá své členy ze společnosti Lufthansa k celodenní stávce. Stávka, která má začít o půlnoci z úterý na střed…

  2. Ryanair bude létat přes Atlantik

    Byznys ·

    Správní rada irských nízkonákladových aerolinek Ryanair schválila plány na zahájení letů přes Atlantský oceán. Firma však současně upozornila, že bude trvat nejméně čt…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.