Lidé se nebojí podnikat, loni nejčastěji zakládali společnosti s ručením omezeným

Dynamika růstu společností loni po třech letech stoupla na 4,9 procenta. Na růstu se nejvíce zasloužily společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti. Ubývaly však nová družstva. Podle analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz , který obsahuje údaje o podnikatelích z ČR a Slovenska, celkově vzniklo 25 500 společností a 5700 jich zaniklo.

„Z celkového počtu společností, které v roce 2014 zanikly, byla každá desátá mladší pěti let, každá druhá pak vznikla před rokem 1998,“ řekla analytička CRIF - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková. Zbankrotované obchodní společnosti se na počtu zaniklých společností v roce 2014 podílely 23 procenty.

Ve srovnání s rokem 2013 se loni zvýšil počet nově založených společností o osm procent, zatímco počet zaniklých byl nižší o čtyři procenta. V roce 2014 připadlo na deset zaniklých obchodních společností 45 nově založených. O rok dříve to bylo 40 společností.

Nejdynamičtěji se v roce 2014 vyvíjely společnosti s ručením omezeným. Na jednu zaniklou připadlo 5,2 nové společnosti. U akciových společností to bylo mnohem méně, konkrétně 1,4 společnosti na jednu zaniklou.

Nejvyšší počet založených společností na jednu zaniklou mělo v roce 2014 odvětví profesních, vědeckých a technických činností (10,1). S odstupem za ním se umístilo odvětví ubytování a stravování s 6,2 nové společnosti na jednu zaniklou. Nejhůře dopadlo odvětví nakládání s nemovitostmi a doprava, ve kterých vzniklo jen třikrát více společností, než kolik jich zaniklo.

Nejvyšší počet nových společností připadající na jednu zaniklou vykázala Praha. Bylo zde založeno přes sedmkrát více tolik společností, než kolik jich zaniklo. Druhá příčka patří Olomouckému kraji, ve kterém vzniklo pětkrát více společností, než kolik jich zaniklo. Zdaleka nejnižší dynamiku počtu obchodních společností vykázal Jihočeský kraj (1,6 nových na jednu zaniklou).

 

Zdroj: ČTK

 

Lidé se nebojí podnikat, loni nejčastěji zakládali společnosti s ručením omezeným Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny ropy kvůli rostoucím zásobám opět klesnou

    Byznys ·

    Nedávná obnova růstu cen ropy z šestiletých minim nebude mít dlouhého trvání a vrátí se díky rostoucím zásobám opět k poklesu. Agentura Reuters uvedla prognózy banky G…

  2. ECB dnes zahájí nákupy vládních dluhopisů

    Byznys ·

    Evropská centrální banka (ECB) dnes zahájí takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky. Jde o rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů s cílem…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.