Lidé postrádají inovativního ducha, bariérou v podnikavosti může být škola i legislativa

Školní vzdělání spojené s podnikavostí a kreativitou neustále ubývá. Říká na rádiu Zet prezident České manažerské asociace Pavel Kafka. Podle něj pak lidé postrádají inovativního ducha, jenž je v dnešní době nepostradatelný. Bariéry českým podnikatelům přináší ovšem i legislativa.

Mají lidé v poslední době vůbec chuť vrhnout se do podnikání?

Myslím si, že je to v poslední době kulturní problém nejenom České republiky ale v podstatě i celé Evropy. Jednou jsem viděl takový přehled, podle kterého mají děti daleko větší podnikatelské choutky před tím, než absolvují školu. Celá výchova u nás spojená s podnikavostí a kreativitou neustále ubývá, místo toho, aby tuto schopnost podporovala. To je bezesporu problém, protože podnikání nese s sebou mnoho odříkání, a pokud lidé nemají v sobě to, že chtějí vymyslet něco nového, tak negativa přitom uvažování velmi rychle převáží.

Jsou nějaké bariéry, které lidem podnikání tak trochu ztěžují?

Stačí se podívat na mezinárodní srovnání konkurenceschopnosti jednotlivých ekonomik. Hlavní bariéry jsou v tom, že se stokrát mění legislativa. Také je to dané tím, že jsou velmi často obměňováni ministři. Vzpomínám si, že ústav Akademie věd asi před třemi nebo čtyřmi lety zveřejnil zprávu o tom, co se děje s naší legislativou. Jestli si dobře vzpomínám, tak tam zaznělo, že za posledních deset let stoupl počet slov v české legislativě o 80 procent. Dokážete si představit s ohledem na to, že se legislativa podnikání velkou měrou týká toho, co to všechno znamená za náklady ale především za nejistotu. Ta nejistota toho, že za měsíc to může být jinak, je otřesná.

Příští týden se bude vyhlašovat manažer roku 2015. Kolik podnikatelů se přihlásilo do letošního ročníku?

My jsme měli kolem stovky nominovaných. Nejprve musí dojít k nominaci. Těch nominačních míst je několik set. Z těch bylo vybráno 69 finalistů. Těchto devětašedesát finalistů navštívila hodnotitelská komise, která na místě ještě ověřuje fakta a údaje, které byly zaneseny do přihlašovacích dotazníků. Hodnotitelská komise podává obsáhlou zprávu národní komisi, která poté rozhoduje o tom pořadí a umístění na Žofíně.

Z jakých oborů mohou být podnikatelé do soutěže přihlášeni?

Jedná se o soutěž manažerů, kteří řídí skutečně firmy. V tomto ohledu jsme před 23 lety, když byla soutěž zahájena, řekli, že chceme pomoci managementu v byznysu. To znamená ve veškerém byznysu, ve kterém působí. My ale v posledních letech tuto soutěž rozšiřujeme ještě do jiných oblastí v podstatě i neziskových. Je to dané tím, že si byznys stále více uvědomuje, že jeho výkonnost záleží na výkonnosti a kvalitě toho okolí. To znamená, že několik let máme i kategorii veřejné správy, managementu v kultuře. Oslovil jsem i představitele ze sportu, aby zvážili možnost nominovat manažery sportovní. To je všechno totiž management. Je to všechno řízení lidí.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s prezidentem České manažerské asociace Pavlem Kafkou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Lidé postrádají inovativního ducha, bariérou v podnikavosti může být škola i legislativa Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.