Lidé by kvůli výbuchu rakety Dragon neměli zatracovat projekt firmy SpaceX, říká J. Kolář

Nákladní lodi Dragon soukromé společnosti SpaceX se v neděli odpoledne nezdařil let k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Dvě a půl minuty po startu totiž explodovala její nosná raketa Falcon 9. Podle ředitele České kosmické kanceláře a viceprezidenta Mezinárodní astronautické federace IAF Jana Koláře nyní inženýři analyzují zprávy, které nashromáždili během startu ze zhruba 3 tisíc různých čidel.

Kolář na rádiu Zet řekl, že lidé by neměli projekt soukromé firmy zatracovat, protože k podobným nehodám při bádání vesmíru dochází. U firmy SpaceX se přitom jednalo o první nehodu z celkových 19 startů.

„Šlo o devatenáctý start a stává se samozřejmě velkým černým puntíkem v celé historii této organizace. Nicméně si myslím, že to neznamená, že bychom měli zatracovat celý ten program, protože při pronikání do vesmíru před těmi padesáti až šedesáti lety se stalo plno katastrof podobného typu. Patří to k tomu, riziko je veliké a musí se s těmi ztrátami počítat,“ řekl Kolář.

Inženýři ze společnosti SpaceX teď podle Koláře intenzivně pracují na tom, aby přišli na příčinu nehody. V rámci vyšetřování analyzují zhruba tři tisíce různých čidel, která během letu zaznamenávala letové údaje. Kolář říká, že se nyní zaměřují na poslední milisekundy před explozí.

Zásadním cílem soukromých vesmírných společností má být bezpečnost obyvatel a lidí na Zemi. Z toho důvodu si vždy vybírají přelet nad neobydleným územím. Raketa Falcon odstartovala z odpalovací rampy Cape Canaveral a trasa letu směřovala nad Atlantickým oceán.

„Hlavní pojistkou jsou vždy bezpečnostní služby příslušného státu. V tomto případě tedy Letectvo Spojených států, které rozhodne o tom, zda raketa letí po své oběžné dráze nebo nikoli. Pokud zjistí, že dochází k odchylce a hrozí nebezpečí pádu, tak má pravomoc tu raketu zničit dálkovým odpálením prostřednictvím speciálních náloží, které tam jsou,“ uvedl na rádiu Zet Kolář.  

Dopravní loď Dragon je v současnosti jedinou dopravní lodí, která se dokáže vrátit zpět na Zemi. Kolář říká, že toto opatření nemá primárně ušetřit náklady na zkonstruování nové lodi. I loď Dragon se totiž musí při průletu atmosférou vypořádat s velkým tepelným a mechanickým namáháním a dojde tedy k jejímu opotřebování. Má ale jít o technologický krok, který společnost SpaceX použije při vývoji dopravní lodi určené pro lidskou posádku.

„Fyzicky tedy umí dopravit loď na Zemi, což má výhody mimo jiné třeba pro vědecký výzkum. Dokáže totiž dopravit na Zemi výsledky vědeckých experimentů ze stanice ISS. To by jinak nešlo. S kosmonauty se toho kvůli váhovému limitu moc nevejde,“ řekl Kolář na rádiu Zet.

O služby společnosti SpaceX má zájem nejenom americká NASA. Jde především o firmy provozující spojové družice na geostacionární dráze. Ty zprostředkovávají přenos televizního signálu a telefonních hovorů nebo datové služby. Jde o komerčně provozované služby, které jsou oproti jiným dodavatelům atraktivnější, protože jejich nabízené ceny jsou poloviční.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem České kosmické kanceláře a viceprezidentem Mezinárodní astronautické federace IAF Janem Kolářem. Celý rozhovor si můžete pustit v playeru výše.  

 

Zdroj: Zet

Lidé by kvůli výbuchu rakety Dragon neměli zatracovat projekt firmy SpaceX, říká J. Kolář Foto: ČTK/AP/John Raoux: Raketa Dragon

reklama

Další články

  1. Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

    Byznys ·

    V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.