Letošní oslavy vzniku Československa jsou nejvyhrocenější v moderní historii státu

Tradiční pietní akt na pražském Vítkově za účasti prezidenta Miloše Zemana a předsedů parlamentu a vlády dnes dopoledne zahájil oslavy výročí vzniku Československa před 98 lety. Letošní oslavy ale budou zřejmě nejvyhrocenější v moderní historii státu. Někteří kritici prezidenta Miloše Zemana kvůli sporu o ocenění pro přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho se rozhodli nepřijít na oficiální oslavy na Pražský hrad. Chystají účast na akci na Staroměstském náměstí.

Ceremoniál na Vítkově zahájila vojenská hudba, zahrála mimo jiné státní hymnu a husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci, při němž vojáci přinesli historické armádní prapory. Zeman v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického (ANO) vykonal přehlídku shromážděných vojáků. Následovalo kladení věnců a minuta ticha za padlé vojáky společně s čestnými salvami. Kromě vrtulníků nebe na Vítkově přelétly i dvě stíhačky JAS-39 Gripen.

Kromě Zemana, předsedů Senátu a Sněmovny Milana Štěcha a Jana Hamáčka a premiéra Bohuslava Sobotky (všichni ČSSD) byli přítomni také vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a další ministři, pražský arcibiskup Dominik Duka nebo náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Twitter

Prezident Zeman i premiér Sobotka na rozdíl od loňského roku po konci ceremoniálu neposkytly médiím komentář. Bečvář po skončení označil dnešní atmosféru oslav za tradiční. „A jsem rád, že jsme si mohli připomenout vznik státu. Armáda byla při jeho vzniku a armáda je tu i dnes pro občany České republiky,“ uvedl.

Oslavy Dne vzniku samostatného československého státu každoročně vrcholí udílením vysokých vyznamenání večer na Pražském hradě. Letos má ocenění získat kolem 30 lidí. Bude mezi nimi nejspíš třeba divadelní režisér a herec Jan Kačer a zpěvák Daniel Hůlka nebo ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček, in memoriam ekonom a politik Valtr Komárek či hrdina druhé světové války Jaroslav Klemeš.

Oslavy letos provází napjatá atmosféra. Část politiků a dalších osobností veřejného života se rozhodla tento významný den oslavit na náměstí místo oficiálních oslav na Hradě kvůli sporu o státní vyznamenání pro přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho. 

Bradyho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), obvinil prezidenta Miloše Zemana, že podmínil udělení vyznamenání zrušením schůzky ministra s tibetským duchovním dalajlamou. Brady a jeho rodina uvedli, že je kancelář prezidenta o vyznamenání informovala, ale nakonec Brady vyznamenání nedostane. Hrad souvislost s Hermanovým setkáním s dalajlamou popřel. Postup Hradu řada politiků označila za nemorální a rozhodla se místo Hradu oslavit svátek na Staroměstském náměstí.

Twitter

Twitter

Alternativní oslavy na Staroměstském náměstí organizuje místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN a TOP 09) a zúčastní se jich například také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr Herman, Brady, rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller nebo prezidentský kandidát Michal Horáček. 

Letošní oslavy tak budou zřejmě nejvyhrocenější v moderní historii státu. I když se i v minulých letech vedly kolem svátku, a to především v souvislosti se jmény oceňovaných nebo s důvody nepozvání některých osobností, spory, letošní intenzity nedosáhly.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

 

Letošní oslavy vzniku Československa jsou nejvyhrocenější v moderní historii státu Foto: ČTK/Vondrouš Roman

reklama

Další články

  1. Panama přestává být daňovým rájem

    Byznys ·

    Panama ve čtvrtek podepíše mnohostrannou úmluvu o sdílení detailů týkajících se zahraničních daňových poplatníků s dalšími vládami. Jde tak o velký krok, který povede …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.