Letošní italská sklizeň vína by mohla být nejslabší od roku 1950 kvůli deštivému počasí

Letošní sklizeň vína v Itálii by mohla být kvůli počasí nejhorší od roku 1950. Podle zemědělského svazu Coldiretti by se letošní produkce mohla snížit o 15 procent na 41 milionů hektolitrů.

Největší propad úrody se letos čeká v jižních regionech Puglia a Sicílie. Zde by měla být sklizeň nižší až o 30 procent. Nižší produkce se čeká také ve všech severních regionech. Odlišný vývoj by měl být jen v centrální části země, kde má produkce stoupnout o zhruba deset procent.

Itálie je největším producentem vína na světě, jejími hlavními konkurenty jsou Španělsko a Francie. Letošní produkce vína ve Francii má činit 47 milionů hektolitrů, uvedla agentura ANSA. Nicméně Coldiretti upozornil, že vše ještě bude záležet na počasí v příštích týdnech, protože zatím nebylo sklizeno zhruba 80 procent hroznů.

V Itálii je 650.000 hektarů vinic a přes 200.000 vinařství, jejichž celkový obrat z prodeje vína činí téměř 9,5 miliardy eur (262,6 miliardy Kč). V sektoru pracuje kolem 1,25 milionu lidí, dodal Coldiretti.

Zdroj: ČTK

Letošní italská sklizeň vína by mohla být nejslabší od roku 1950 kvůli deštivému počasí Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ukrajina od separatistů převzala 1200 zajatců

    Společnost ·

    Ukrajina převzala během nynějšího příměří od proruských vzbouřenců přes 1200 válečných zajatců. Při návštěvě přístavního města Mariupol to dnes prohlásil ukrajinský pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.