Letní prázdniny jsou u konce, do lavic usedne přibližně 108 tisíc prvňáčků

Mateřské, základní a střední školy zahajují v pondělí po dvouměsíční pauze nový školní rok. Do lavic usedne zejména přibližně 108 tisíc prvňáčků. Jejich počet by podle odhadů ministerstva školství měl poprvé po dlouhých letech poklesnout, a to asi o 9200. Po zhruba deseti letech naopak pravděpodobně o něco přibude středoškoláků. Do prvních ročníků by jich mělo nastoupit 102 400. To je přibližně o 1500 více než loni.

V mateřských, základních a středních školách přibude v tomto školním roce proti minulému celkem zhruba 15 000 žáků. Vyšší bude počet dětí zejména v základních školách a předškolních zařízeních, mírně ale stoupne zřejmě i počet středoškoláků. Ministerstvo odhaduje, že do školek bude chodit 370 000 dětí, do základních škol 922 900 žáků a do středních škol celkem asi 395 tisíc studentů.

Již tradičně se slavnostního zahájení školního roku zúčastní prezident Miloš Zeman, který si letos pro svou návštěvu vybral střední školu v hlavním městě. Navštíví Akademii řemesel Praha - Střední školu technickou. Nemocného ministra školství Stanislava Štecha (za ČSSD) na začátku školního roku zastoupí jeho náměstci, kteří zavítají na několik různých škol v Praze, Středočeském, Pardubickém a Olomouckém kraji.

V prvních dnech po prázdinách jsou děti často rozptýlené a nedávají pozor. Na silnicích je pak ohrožují auta i motorky. Rodiče by s nimi proto měli zopakovat všechna pravidla pro přecházení a upozornit je na nebezpečná místa na cestě do školy. Bezpečnostní oddělení ministerstva dopravy BESIP doporučuje, aby dětem pořídili reflexní prvky na oblečení nebo batoh. Řidiči by měli zejména v blízkosti škol jezdit velmi opatrně. Loni v září bylo na silnicích těžce zraněno 19 dětí. To bylo spolu s červnem nejvíce.

Stejně jako vždy bude školní rok přerušen volnými dny. Jako první přijdou podzimní prázdniny, které letos připadají na čtvrtek 26. a pátek 27. října. Státní svátek 28. října letos bude v sobotu, a školáci tak budou mít čtyři dny volna. První pololetí končí ve středu 31. ledna 2018, poslední den nadcházejícího školního roku připadá na pátek 29. června 2018.

 

 

Zdroj: ČTK

Letní prázdniny jsou u konce, do lavic usedne přibližně 108 tisíc prvňáčků

reklama

Další články

 1. Obrana uzavře zakázky za pět miliard korun

  Společnost ·

  Ministerstvo obrany by mělo během příštích týdnů uzavřít smlouvy za téměř pět miliard korun. Mezi plánovanými tendry je servis vrtulníků řady Mi za více než čtyři mili…

 2. Obnova Texasu po hurikánu Harvey bude trvat roky

  Společnost ·

  Americkému státu Texas potrvá po úderu hurikánu Harvey roky, než odstraní následky. Řekl to dnes texaský guvernér Greg Abbott. Ačkoli výše škod zatím nebyla vyčíslena,…

 3. Budou úřady zakrývat billboardy?

  Byznys ·

  Úřady začnou billboardy podél dálnic a silnic první třídy zakrývat v polovině září. Odstraňovat je pak budou od přelomu září a října. Důvodem jsou zákonné lhůty, které…

 4. Učitelé zvažují možnost stávky

  Společnost ·

  Školské odbory vyhlásí stávkovou pohotovost, pokud koaliční rada v pondělí nevyhoví jejich požadavkům na zvýšení platů ve školství. Vyhlášení pohotovosti avizoval na d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.