Letectvo USA bude dnes pokračovat v testování tajného raketoplánu

Americké letectvo zahájí dnes odpoledne v pořadí čtvrtou tajnou misi s experimentálním bezpilotním miniraketoplánem X-37B. Ten má odstartovat z Mysu Canaveral za pomocí nosné rakety. Na konci mise pak přistane na Vandenbergově letecké základně v Kalifornii.

Většina nákladu na palubě X-37B a jeho programů na oběžné dráze kolem Země je stejně jako v minulosti tajná. To vyvolává spekulace, že miniraketoplán může být jakousi vesmírnou zbraní, což ovšem představitelé armádního letectva opakovaně odmítají. Podle nich lety tohoto aparátu pouze slouží k testování různých nových vesmírných technologií. Tentokrát má jít například o experimenty s novým iontovým pohonem.

Svůj náklad má na palubě také americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který chce prý vystavit účinkům vesmírného prostředí téměř stovku nových materiálů, což by mělo pomoci při vývoji budoucích kosmických lodí.

Nosná raketa Atlas V má společně s X-37B vypustit i malý satelit americké nevýdělečné společnosti Planetary Society, zabývající se výzkumem vesmíru. Minisatelit LightSail bude testovat technologie pro solární plachtění.

Plně automatický a opakovaně použitelný X-37B, vyvinutý společností Boeing, je dlouhý 8,8 metru a široký 2,9 metru. Je koncipován jako bývalé raketoplány NASA, takže při návratu na Zem přistává horizontálně jako letadlo. Z poslední mise, která trvala 675 dní, se vrátil loni 17. října. Kolik času stráví na orbitě nyní, se stejně jako v minulosti předem neví.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Letectvo USA bude dnes pokračovat v testování tajného raketoplánu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.