Letadlo TU-154 putuje do muzea v Kunovicích, v minulosti přepravilo zlaté hochy z Nagana

Rozložené letadlo TU-154 v pátek v půl desáté dopoledne zahájilo cestu z pražského vojenského letiště Kbely do leteckého muzea v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Letadlo bylo do roku 2008 součástí vládní letky a v únoru 1998 s ním například přiletěli hokejisté z takzvaného zlatého turnaje století v japonském Naganu. Podrobnosti o samotném transportu na rádiu Zet sdělila mluvčí projektu s názvem „Velký přelet“ Tereza Šírová. 

Jak transport proběhne?

Transport bude probíhat ode dneška do neděle. Mezi pátkem a nedělí 25. září. S tím, že dnes v 9:30 vyrazíme ze Kbel a zamíříme na Brandýs nad Labem, Poděbrady a zastavíme před Hradcem Králové. Tam bychom měli být kolem 15:30 a do noci si tam dáme pauzu. V noci budeme pokračovat na druhou etapu. To bude přibližně přes Hradec Králové k Olomouci. Tam bude celodenní pauza přes celou sobotu a v noci ze soboty na neděli vyrazíme na poslední etapu z Olomouce do Kunovic.

Nejde o ledajaký model letadla TU. Jde o letadlo, které má ne ledajakou minulost.

Letadlo patřilo do takzvané vládní letky. To znamená, že létalo i u armády České republiky a přepravovalo vrcholné české politiky, prezidenty, mimo jiné vojáky na mise a také sportovce. Zrovna toto naše konkrétní letadlo se zapsalo do historie tím, že v roce 1998 přivezlo hokejovou výpravu z Nagana. Je to to letadlo, na které v uvozovkách čekal tenkrát celý národ, až zlatá výprava z Nagana přistane.

Jaká opatření bylo nutno pro zajištění cesty přijmout?

V tuto chvíli se žádná předběžná opatření nepřijímají, krom nějakých úprav kruhových objezdů, aby je bylo možné přejet. To jsou ale opravdu výjimečná místa a je jich jenom pár. Co se týče dopravních omezení, tak oficiálně žádné uzávěrky přijaty nejsou a veškerý provoz se bude řídit operativně podle průjezdu na místě. Budeme mít k dispozici technický doprovod, který všechno zorganizuje. Případný provoz na chvíli odstaví a my projedeme. Nebudou to ale žádné dlouhodobé uzávěry.

Jak dlouho se takováto velká akce připravuje?

Celá akce se připravuje už téměř dva roky. Pokud se bavíme o demontáži a rozebírání celého letadla. Dopravní akce nebo transport se připravuje možná necelý rok.

Jaké jsou finanční náklady tohoto transportu?

Finanční náklady se skládají ze sumy za samotnou přepravu a z nákladů na zátěžnou techniku, mezi kterou patří jeřáby a podobně. Transport bude stát 400 tisíc korun plus nějaké dodatečné náklady za techniku.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s mluvčí projektu „Velký přelet“ Terezou Šírovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Letadlo TU-154 putuje do muzea v Kunovicích, v minulosti přepravilo zlaté hochy z Nagana Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.