Lesy České republiky odmítají vydat pětinu lesů, které vyžaduje církev v rámci restitucí

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) odmítá v rámci církevních restitucí vydat přibližně 30 000 hektarů lesů. To je asi pětina ze všech 150 000 hektarů lesů, o něž církve požádaly. Podnik očekává, že o vydání sporných lesů se povedou soudní spory, některé případy už soudy řeší. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Česká biskupská konference podle generálního sekretáře Tomáše Holuba rozhodnutí Lesů ČR respektuje, na druhou stranu je podle ní legitimní, že se církevní subjekty, kterých se odmítnutí lesů týká, a které mají na celou věc jiný právní názor, obrátí se svými nároky na soud. „Soudní řízení ale v konečném důsledku neprospěje ani jedné ze stran, neboť průtahy oddalují možnosti hospodařit a využívat výnosy, s nimiž se počítá v hospodářských plánech,“ sdělil dnes ČTK Holub.

Největší část lesů, které LČR odmítly vydat, si nárokuje Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, známá jako Řád německých rytířů. Mezi odmítnuté církve s velkými restitučními nároky dále patří Benediktinské opatství v Broumově, Cisterciácké opatství v Oseku a Kanonie premonstrátů Teplá.

V rámci církevních restitucí se Lesy ČR nyní účastní 42 soudních sporů. Ve 22 z nich podnik žaluje zástupce církví, u dalších 20 sporů jsou Lesy ČR na straně žalované. „Jedná se často o formální chyby v rozhodnutí o vydání pozemků či staveb, nebo máme díky dokumentům pochybnosti o oprávněném nároku zástupců církví na požadovaný majetek,“ uvedl Szórád.

Podnik zatím uzavřel dohody s církvemi o vydání 74 347 hektarů, dalších 17 501 hektarů lesů církvím přiřkl ve správním řízení Státní pozemkový úřad.

„U dalších asi 30 000 hektarů se předpokládají kladná rozhodnutí o vydání,“ řekl Szórád. Největší vznesené nároky z tohoto objemu mají Cisterciácké opatství Vyšší Brod, Řád maltézských rytířů a vydán by měl být i rozsáhlý majetek po vratislavském arcibiskupství, který žádají arcibiskupství olomoucké a biskupství ostravsko-opavské.

U vyšebrodských cisterciáků, maltézských rytířů i vratislavského panství Lesy ČR původně majetky odmítly vydat, ale Státní pozemkový úřad (SPÚ) ve správním řízení rozhodl opačně. „Nechali jsme si ve všech případech vypracovat rešerši a ve všech případech jsme se rozhodli, že nemá smysl podstupovat soudní spor,“ uvedl Szórád s tím, že v rozhodnutí SPÚ byly pochybnosti Lesů ČR vysvětleny a vyvráceny.

Lesy ČR v rámci církevních restitucí evidují celkem 2 250 výzev k vydání majetku. Zástupci církví a náboženských společností v nich požádali o vydání 48 943 pozemků a 1 392 staveb. Požadovaných asi 150 000 hektarů představuje kolem 12 procent z 1,3 milionu hektarů lesa spravovaných Lesy České republiky.

 

Zdroj: ČTK

Lesy České republiky odmítají vydat pětinu lesů, které vyžaduje církev v rámci restitucí Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Přijďte si užít Office NIGHT Mladé fronty!

    Společnost ·

    „V práci nepracujeme. V práci žijeme“ – to je motto Office NIGHT, kterou pořádá vydavatelství Mladá fronta ve čtvrtek 15. října. Jedinečná městská akce, která se uskut…

  2. Rusko stupňuje své letecké útoky v Sýrii

    Společnost ·

    Ruské vojenské letectvo za posledních 24 hodin bombardovalo 63 objektů údajných teroristů a extremistů ve čtyřech syrských provinciích. Oznámilo to dnes ministerstvo o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.