Lerch: Řidiči jsou v přezouvání ukáznění, nehod způsobených tímto prohřeškem je minimum

Už více než sedm týdnů se musí po českých silnicích jezdit pouze v zimních pneumatikách. Vědomi si toho jsou i samotní řidiči. Ředitel Dopravní policie Tomáš Lerch na rádiu Zet říká, že těch co toto pravidlo nedodržují, je velmi malé procento. Jedinci, kteří v zimě nepřezují, naopak raději na silnice vůbec nevyjíždějí. 

Zimní a letní pneumatiky jsou rozdílné svým složením, a proto je důležité užít typ vhodný pro dané období. Letní pneumatiky jsou vhodnější pro letní období, protože jsou tvrdší. „Jestliže je v teplých měsících horké počasí a rozpálená vozovka, tak má letní pneumatika oproti zimní lepší jízdní vlastnosti a přilnavost. Ta reaguje v reakci na horký asfalt úplně jinak,“ uvedl Lerch.

Zimní pneumatika je měkčí a zachová si tedy i v nižších teplotách lepší přilnavost k vozovce. Má tedy i kratší brzdnou dráhu. Zároveň má širší odtokové kanálky, které pojmou větší množství vody, jež je velmi často v zimních měsících na vozovce.

Pokud jede řidič v zimních měsících na vozovce, která je pokrytá vrstvou sněhu, ledu nebo námrazou, tak mu hrozí pokuta dosahující až dvou tisíc korun. Jestliže řídí automobil v letním období na zimních pneumatikách, tak se nedopouští přestupku. Riskuje ale to, že se vozidlo bude na rozpálené vozovce chovat nestandardně. Zvyšuje tak podstatně riziko dopravní nehody a prodlužuje brzdnou dráhu.

Čeští motoristé jsou však podle Lercha velmi zodpovědní, co se týče přezouvání gum. „Řidiči dodržují povinnost přezout. Setkáváme se s případy, kdy při dopravní nehodě zjistíme, že vozidlo má na sobě letní pneumatiky opravdu velmi výjimečně. Dalo by se říci, že tady je velká řada řidičů velmi odpovědných. Ti co nepřezují, tak zpravidla v zimních měsících vůbec nevyjíždí,“ řekl Lerch na rádiu Zet.

Procento nehod způsobených nevhodným přezutím stále ve větší míře klesá. V loňském roce to podle Lercha bylo méně než jedno procento případů dopravních nehod, kdy vozidlo nebylo přezuté. 

 

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

 

Zdroj: Zet

Lerch: Řidiči jsou v přezouvání ukáznění, nehod způsobených tímto prohřeškem je minimum Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Sold Out Biz: Jak hledat nové obchodní klienty

  Byznys ·

  Pro obchodníka začátečníka je naprostou nutností sestavení databáze klientů. Jak vyhledávat nové klienty poradil v druhém díle pořadu Sold Out Biz key account manager …

 2. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

  Byznys ·

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

 3. Fed po roce rozhodl o zvýšení úrokových sazeb

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Banka ve středu rovněž signalizova…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.