Členské země EU souhlasily s druhým kolem jednání o brexitu

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie v pátek souhlasili s posunutím vyjednávání o odchodu Británie z EU do druhé fáze. Konkrétně pak půjde o rozhovory o podobě přechodného období a o budoucích vztazích. Na Twitteru o tom krátce po začátku diskuse šéfů států a vlád sedmadvacítky k brexitu informoval předseda Evropské rady Donald Tusk.

Připojil gratulaci britské premiérce Therese Mayové, která ale v pátek už v Bruselu u jednání není. Premiérka svůj pohled na dění, včetně nečekaného hlasování britského parlamentu ve středu, svým evropským partnerům představila už ve čtvrtek večer.

Mayová na twitteru reagovala poděkováním Tuskovi. Páteční rozhodnutí označila za důležitý krok na cestě ke spořádanému a hladkému britskému odchodu z evropského bloku a k novému budoucímu partnerskému vztahu.

EU27 tak v páte potvrdila, že se minulý týden vyjednávačům obou stran podařilo dosáhnout „dostatečného pokroku“ v první fázi rozhovorů. V ní se obě strany shodly na rámcové představě budoucí smlouvy o britském odchodu z EU na konci března 2019.

Přesný právní text smlouvy, která bude řešit zachování práv občanů EU v Británii po brexitu, finanční vyrovnání a režim na irské hranici, teprve musí být dohodnut. Podle diplomatů by první nástin mohl být hotov na konci ledna.

Evropská unie nyní od Britů čeká přesnější představu o tom, co přesně znamená snaha několikrát deklarovaná Mayovou o „hluboké a speciální partnerství“ s EU po britském odchodu z unie.

Summit sedmadvacítky v pátek také potvrdil politické pokyny pro druhou fázi jednání. K nim kromě jiného Tusk napsal, že v pravděpodobně dvouletém přechodném období bude muset v Británii platit veškeré unijní právo, Londýn už ale ztratí možnost ovlivňovat jeho podobu. Na základě nynějšího dokumentu by měla Evropská komise zemím nabídnout v lednu ke schválení konkrétní vyjednávací mandát pro rozhovory o přechodném období s britskou stranou.

Budoucí podoba smluv upravujících vzájemné vztahy, včetně významné obchodní oblasti, po brexitu bude podle představy EU27 vtělena nejprve do politické deklarace. Smlouvy jako takové budou moci být podepsány až poté, co Británie z unie vystoupí a stane se z unijního pohledu „třetí zemí“. Blok zatím pracuje s tím, že Londýn se ocitne mimo unijní jednotný trh a mimo celní unii. Má ale zájem na úzké spolupráci nejen pokud jde o obchod, ale také o boj s terorismem a mezinárodním zločinem, obranu a zahraniční politiku.

 

 

Zdroj: ČTK

Členské země EU souhlasily s druhým kolem jednání o brexitu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin s Trumpem telefonovali o problematice KLDR

    Společnost ·

    Prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a Donald Trump spolu ve čtvrtek telefonicky hovořili o vztazích obou velmocí a o situaci na Korejském poloostrově. Pu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.