„Le Penová by mohla Francii nasměrovat ven z EU,“ říká Palata

Ve Francii v neděli proběhly historicky první primárky, ve kterých se rozhodovalo o kandidátovi konzervativní pravice na francouzského prezidenta. Z nich do dalšího kola postoupili bývalí premiéři François Fillon a Alain Juppé. Vítězný kandidát pak bude v nadcházejících prezidentských volbách nejspíš hlavním soupeřem pro vůdkyni nacionalistické Národní Fronty Marine Le Penovou, která hodlá kandidovat samostatně. Její případné vítězství by podle novináře a komentátora Luboše Palaty mohlo být velkým problémem. Le Penová by totiž mohla Francii vyvést ven z Evropské unie a evropské společenství tak existenciálně ochromit.

Do druhého kola primárek francouzské konzervativní pravice překvapivě nepostoupil někdejší prezident Nicolas Sarkozy. „Nedokázal se dostat do své formy v době, jako když byl francouzským prezidentem. Zkoušel různé recepty včetně toho, že mnohé jeho názory se začaly blížit názorům extrémní francouzské pravice. Stal se jakousi nepovedenou kopií mnoha těchto názorů, a to na francouzské pravicové voliče prostě nezabralo,“ poznamenal Palata na rádiu Zet.

Vítězný kandidát, o kterém se rozhodne tuto neděli, má však podle Palaty velkou šanci stát se francouzským prezidentem. „Francie je naladěna po letech vlády socialistů poměrně výrazně napravo,“ řekl Palata. Podle průzkumů to tedy zatím vypadá, že se v závěrečných volbách, které se uskuteční na jaře příštího roku, Fillon nebo Juppé utká o Elysejský palác s Marine Le Penovou.

Le Penová, která je také europoslankyní, vystupuje na půdě Evropského parlamentu velmi radikálně. Některé její názory jsou podle Palaty až za hranou toho, co považujeme za demokratické. Jejího vítězství v prezidentských volbách se tak lze obávat i kvůli tomu, že by Francii mohla nasměrovat ven z Evropské unie a eurozóny. „Evropská unie bez Velké Británie je představitelná a může být funkční, ale Evropská unie bez Francie je už opravdu velký problém. Pokud by k tomu došlo, tak by to znamenalo zásadní ochromení Evropské unie v tom stavu, v jakém ji známe dnes. Byl by to obrovský problém,“ řekl.

Jak Fillon, tak Juppé mají nicméně podle Palaty šanci Le Penovou ve volbách porazit. Francouzští voliči podle něj dají přednost kandidátovi klasické politické strany, takže i pro kandidáta konzervativní pravice budou hlasovat voliči levice. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

„Le Penová by mohla Francii nasměrovat ven z EU,“ říká Palata Foto: Marine LE PENOVÁ; Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

  Byznys ·

  Český e-shop Mall.cz příští týden otestuje doručování zásilek dronem. Oznámil, že bude prvním českým e-shopem, který vyzkouší automatizované předání zásilek příjemci. …

 2. Zeman patří podle Spiegelu mezi Putinovy věrné

  Společnost ·

  Za věrného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi označil německý magazín Der Spiegel českého prezidenta Miloše Zemana. Spíše než na západ se orientuje na východ, mín…

 3. Skotsko a Wales nebudou chybět u soudu o brexitu

  Společnost ·

  Britský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že se skotská a waleská vláda může aktivně účastnit soudu, který rozhodne, zdali smí britská vláda zahájit odchod Británie z Evr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.