Lídr řecké opozice Meimarakis dostane mandát k vytvoření nové vlády

Vůdce řecké opoziční Nové demokracie Evangelos Meimarakis se dnes sejde s prezidentem Prokopisem Pavlopulosem. Na schůzce dostane mandát k vytvoření nové vlády. Stane se tak poté, co premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek rezignoval na svůj post a s ním padla i celá řecká vláda. Nejpravděpodobnější jsou v tuto chvíli mimořádné volby, které se mohou uskutečnit až poté, co se o sestavení nové vlády pokusí zástupci dvou dalších nejsilnějších parlamentních stran.  

Dosavadní premiér Tsipras požádal prezidenta o uspořádání předčasných parlamentních voleb v co nejkratší možné lhůtě. Podle řeckých médií by se mohlo hlasování konat 20. září, konečný termín ale stanoví hlava státu.

Odstupující premiér přiznal, že se mu nepodařilo dosáhnout takové dohody s mezinárodními věřiteli, se kterou by byl spokojený. Novou tříletou dohodu o záchranném programu bude ale podle Tisprase nutné dodržet. Je podle něj tím nejlepším, čeho bylo možné ve vyjednávání dosáhnout.

Meimarakis už ve čtvrtek na tiskové konferenci upozornil, že bude usilovat o to, aby měl možnost sestavit vládu on. Připomněl, že v případě neúspěchu vítěze předchozích voleb, má podle řecké ústavy právo na vytvoření kabinetu další strana v pořadí. Nová demokracie v lednových předčasných parlamentních volbách skončila jako druhá.

Podle agentury Reuters jsou ale Meimarakisovy šance malé a Nová demokracie nemá moc možností a poslanců, jak po Tsiprasově demisi vládu sestavit. Nejpravděpodobnější možnosti jsou tak i nadále mimořádné parlamentní volby.

 

Zdroj: ČTK

 

Lídr řecké opozice Meimarakis dostane mandát k vytvoření nové vlády Foto: Evangelos Meimarakis Zdroj: ČTK/ABACA/Panagakis George

reklama

Další články

  1. Škoda Auto vstoupí na jihokorejský trh

    Byznys ·

    Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto plánuje ještě letos vstoupit na jihokorejský trh. Informoval o tom server E15.cz s odvoláním na jihokorejský deník The Korea He…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.